| polk a întrebat:

Buna TPU
In primul rand,scuza-ti-mi categoria daca nu e buna.
Am o intrebare.
In Romania este legalizat ca sa se tina vidre ca animale de companie?
Mi-as dori una. Gen sa fie puiut sa o pot creste. Daca da,stiti de unde pot lua?
Ok, nu vreau comentarii rautacioase cu "nu e in mediul ei" sau chestii de-astea.
Mersi.

8 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Efectivele de vidra scad si in Romania, ca peste tot in lume. Din multe si variate motive, nu le enumar aici. Problema este ca vidra este ca si intrata pe lista animalelor protejate. Deja vanatoarea de vidre este interzisa, se dau derogari numai in cazuri exceptionale, cand familiile de vidre pun in pericol piscicultura (mai ales in zonele inalte, de langa pastravarii). De aceea, nu cred ca vei gasi vreodata o vidra "de vanzare". Citeam acum ceva vreme despre un pui de vidra, salvat de o familie din Vrancea (sau Valcea, nu retin exact). A crescut aproape un an in casa, si a fost nevoie de eforturi mari sa fie reintegrat in mediul natural. Bietul pui nu stia nici macar sa inoate si era speriat de apa, ceea ce l-ar fi condamnat la moarte prin inanitie, dieta vidrelor fiind in bazate pe peste. Asa ca, un medic veterinar si un grup de voluntari au invatat, la modul propriu al cuvantului, vidra sa inoate, inainte de a fi eliberata.

| DaniTDCI a răspuns:

Si daca nu e in tocmai legalizata aceasta lege, vine cineva in casa ta sa te controleze?

| polk explică (pentru DaniTDCI):

Pai, nu...dar ma gandesc ca daca nu e legalizata, nu gasesc sa cumpar. Ca doar nu ma apuc eu de nebuna sa banghesc una din mediul ei laughing)

| Uxellodunon a răspuns:

De ce nu iti ei o nutrie? E cam acelasi lucru si e un animal care se creste pentru blana. arata ca un castor negru sau cu un sobolan urias XD

| JackR a răspuns (pentru Uxellodunon):

Confuzie mare, mon cher! De la vidra la nutrie este aceeasi diferenta ca de la jder la harciog (vidra este carnivor, nutria este rozator).

| Uxellodunon a răspuns (pentru JackR):

Adevarat, nu eram chiar 100% serios. Totusi au cam aceeasi marime si nutria e mai accesibila. big grin

| JackR a răspuns (pentru Uxellodunon):

Cum zici tu! happy

| Bitzer a răspuns:

Poti detine, dar numai conform legii in vigoare. Ai nevoie de o gramada de autorizatii. Daca nu poti asigura un mediu adecvat, risti inchisoare. Nu-i de glumit! Pentru detalii, acceseaza Internetul.