| anonim_4396 a întrebat:

Mi.am cumparat apartament. Mentionez ca nu am folosit niciodata o centrala si sunt cam ingrijorata, daca ma puteti ajuta va rog.Am o centrala Ariston si nu functioneaza termostatul. Vreau sa stiu daca eu peste noapte o las la o minim pentru căldură are ceva? Adica ea practic o sa mearga mereu... Sau sa o opresc? Nu stiu cum sa procedez in asa fel incat sa fie bine. Astept pareri cum o pot folosi fara termostat.Multumesc.

1 răspuns:
| simpluone a răspuns:

Ideea este intr-un viitor apropiat sa-ti iei unul. Nu sunt scumpe si instalarea dureaza 10 minute fara nici o modificare majora. Depinde de centrala care o ai descarca manualul si seteaza sa mentina temperatura apei de incalzire la 55 de grade si apoi o ajustezi dupa nevoi..de obicei max. 60. Cu cate calorifere ai deschis mai mult cu atat mai mult creste consumul iar ziua poti oprii incalzirea.