| anonim_4396 a întrebat:

O jigodie mia taiat cablul de internet pe la 4:30-5:00 si vreau sa stiu daca trebuie sa sun la politie si daca fapta asta se amendeaza?

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu poti sa depui plangere la Politie, dar daca nu ai banuieli si nu ai inregistrare, pe cine acuzi?
Prinde hotul, scoatei ochii!

Pana una-alta, trebuie sa chemi furnizorul de internet si sa platesti cablul, ca nu-i defect tehnic si nu-i nici vina lor ca cineva te-a talharit.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Stiu dar nu mă bucur de loc ca trebuie sa plătesc pentru ca unei persoane nu ia convenit ceva și în loc să vorbim rezonabil despre problema lui cu mine a trebuit să îmi taie cablu de internet.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce vrei tu ar face un om normal la cap si cu bun simt, dar unul care te invidiaza din cine sti ce motiv, abia astepta sa ti-o traga.
Imi pare rau, dar peste tot in lume sunt nebuni ca asta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai un dusman care o sa i ti taie cablul sau netul mereu, are boală pe tine, degeaba il reclami la politie ca nu faci nimic, trebuie sa vorbesti tu cu cel care ti a taiat internetul, sa afli motivul exact de ce l a tăiat.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu stiu sigur cine este.
Ai un sfat cum sa aflu?
Sau trebuie să merg din ușă în ușă ca să aflu?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca mergi din usa in usa nu o sa afli, ca nu o sa recunoasca nimeni da eu am fost, te vor crede nebun si vei avea scandal cu vecinii, stai la bloc sau la curte? Daca stai la bloc unica solutie este sa i chemi pe ăia de la internet te reconectează si urmaresti sa vezi cine i ti tot taie cablul, dar daca e noaptea nu ai cum sa stai de veghe nonstop. Pune o camera de luat vederi pe holul blocului si atunci sigur il vei prinde, si cu dovada clară in mîna mergi la politie si faci plingere.

| cristimihailov a răspuns:

Eu as taia internetul la tot blocul. Ala care ti-a taiat internetul abia asteapta sa se amuze. Sigur a spus si la altii. Taie la toti sau la cat mai multi astfel incat sa cada vina tot pe el.

Nu mori daca ieso pe net cateva saptamabi de pe mobil. Mai pui mana pe o carte decat la jocuri happy

| gemeni6226 a răspuns:

Nu stiu daca se amendeaza dar furnizorul meu de internet restabileste cablul pe gratis.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru gemeni6226):

Il repară gratis cand este din cauza lor defectiunea a celor de la internet, dar daca defectiunea este din cauza proprietarului va trebuii sa plătească reparatia, cei de la cablu si internet nu vin gratis, e adevarat ca nu plăteste pe loc deplasarea plus reparatia, dar nota de plată vine in factura de luna viitoare. Asa ca daca nu stii exact cum stă treaba nu vorbi aiurea.

| gemeni6226 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Acuma deja e clar de ce ai dusman in bloc si o sa ai mereu nu numai in bloc dar toata viata si peste tot o sa ai dusman pentru ca uite cum vorbesti si cu mine.In loc sa ta rezumi sa spui doar faptele pentru care gresesc etichetezi o femeie trecuta de 50 ca vorbeste aiurea doar pentru ca nu sunt suficient de informata.Frumos din partea ta asa ceva nu am ce zice

| Felys a răspuns:

A-i probe concrete contra celui care a facut asta,sau e cuvantul tau impotriva cuvantului lui, crezi ca politia o sa stea sa ancheteze un fleac din asta, pune-i o inregistrare filmata si ii vor da amenda, daca nu, cheama doar pe cei de la cablu sa repare si uita de razbunare

| untu a răspuns:

De unde stii ca ti-a taiat cablul la orele 4:30-05:00? Ai stat treaz pana la ora aceea, tu nu ai somn? Stai cu parintii tai? Banuiesc ca tatal tau ti-a facut asta vazand ca tu nu ai somn si umbli pe la calculator, la internet in loc sa dormi la ora aia! Sunt foarte multe cazuri de astea!

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Habar nai cat de mult rad acum...
Ok cu ce sa incep.
1. Stiu pentru ca asta scria in raportul routerului meu pe care l-am verificat cand am vazut ca internetul nu mai mergea.
2. Nu am stat treaz pana la ora aceea, si da am somn.
3. Daca tatal meu l-ar fi taiat nu ar fi trebuit sa recunoasca ca el este cel care la taiat? Si sa spuna motivul pentru care la taiat?

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca stiai asta, de nu ai scris de la inceput cu explicatia clara si de ce ai scris problema pe TPU?

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Pai nu am crezut ca cineva va crede ca tatal meu la taiat.

| AutumnDay a răspuns:

Stii cine e? Daca nu, putine sanse sa se afle. Si da, mai mult ca sigur se amendeaza.

| Liviumoisiuc583 a răspuns:

Nu ti-a fost taiat asa am patit si eu s-a rupt cablul nu chema nici o politie