| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

spuneti-mi cum se numesc soiul de struguri care se fac de culoare albastra? Ca acestia.

http://st.gde-fon.com/......on.com.jpg

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Aia nu e culoarea bobului, este pruina, ceara sau cum mai zic oamenii.Deci daca dai cu degetu pe bob,aia se va lua,iar sub culoarea este alta.
Strugurii aia din poza,sau poza este facuta ceva mai artistic,nu arata chiar asa acei struguri, depinde cum a fost facuta poza, batea soarele, era lumina multa, etc.
Deci nu te gandi ca sunt struguri albastri laughing e ca si la prune daca ai vazut prune care au pe ele acea ceara vizibila, asa au si strugurii.

| Sherlocked94 a răspuns:

Sunt mai multe soiuri de struguri albaștri la suprafață: Băbească Neagră, Novac, Negru de Drăgășani (soiuri românești). Poza pe care ai pus-o tu are saturația urcată până în cer, de asta se vede așa albastru. Alte souri mai albastre poate decât cele românești de care ți-am spus ar fi Bangalore Blue și Concord.