| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva ce flori as putea sa plantez intr-o camera unde este in permanenta cald?
min 23°C iarna, max 28° vara
Va rog spuneti-mi daca din intamplare cunoasteti niste plante "iubitoare de uscaciune" fiindca nu reusesc sa plantez nimic in acea camera.
Dau funda. happy

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la o florarie specializata pe plante de apartament, le spui ce locuinta- si cu ce orientare de geamuri ai, iar in functie de aceste elemente ei iti vor putea recomanda din florile pe care le au.
Tot ei iti vor putea explica si cum sa le intretii si la ce sa fii atent la ele.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ficus

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Poți să plantezi cactusi şi plante suculente. Dacă au lumină suficientă o să ai parte de o surpriză...

| xCeline a răspuns:

Incearca cu orhideele, trebuiesc udate o data pe saptamana si nu sunt asa pretentioase cum crede lumea. Eu am vreo 8 dde vreo 2 ani si toate sunt inflorite acum si crede-ma ca nu ma stresez prea tare cu ele, le ud cand imi aduc aminte si vad ca le merge foarte bine.

| Reddfox a răspuns:

Muscate, Craciunita, Lacrima maicii domnului, cactusii, palmieri mici.

| Rogerrr a răspuns:

Tot de orhidee voiam sa zic si eu, ar fi bine sa incerci cu o astfel de planta, poate se acomodeaza.

| UserulAnonim a răspuns (pentru Rogerrr):

Orhideele au nevoie de variatii de temperatura, adica noaptea sa fie mai racoare, dar la mine e cald si pe timp de noapte deci cred am nevoie de altceva...
Dar o sa incerc totusi, multumesc amandurora

| xCeline a răspuns (pentru UserulAnonim):

Ma gandesc ca aerisesti din cand in cand cat sa fie acea variatie de temperatura. Si la mine e foarte cald dar aerisesc in fiecare zi 20-30 de minute si ti-am zis sunt toate inflorite iti pot pune si o poza daca dorestiwinking