| chiftelutacrocanta a întrebat:

vreau sa cresc pui de gaina dar nu vreau sa am probleme cu sobolani, dihor sau vulpi
as mai vrea sa stiu de la ce varsta nu mai au puii probleme cu sobolanii?
e vreo problema daca ii cresc intr-un loc in care pot intra sobolanii cu usurinta?

3 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Sobolanii nu prea omoara puii doar daca nu au ce manca ataca, in scimb le mananca hrana si in plus sunt purtatori de boli. infecteaza apa etc. dihorii in schimb ataca si pasari mari (ratze de ex.) deci dihori sunt o pb. serioasa.
ataca si omul daca este incoltzit.
ideea este sa deratizezi locul, indiferent cum. pisica, otrava etc (numai ai grija sa nu ajunga si alte animale la otrava )
iar pentru dihori cea mai buna paza o reprezinta pichirile sau bibilicile, fac o harmalaie... si altfel alunga dihorii.
or fi si metode moderne eu ti le-am zis pe astea din popor

| Ara997 a răspuns:

P.s. inevitabil unde ai depozitata hrana pentru animale, shrot, boabe etc vor aparea sobolani, temporat sau nu.

| Petru_Boia_1992 a răspuns:

Da,sobolani sunt mai mari ca soareci cu mult si ti I-ar manca, depinde si cat de mari sunt puii.