| Afrojeak a întrebat:

Vreau sa mi cumpar caine pentru curte ( va sta in marea parte legat ), eu ma gandeam la amstaff, imi puteti spune daca este o alegere buna, sau imi puteti recomanda niste rase, multumesc anticipat!

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ce ar fi să te cumpăr şi să te ţin legat? M-ai crede nebună, nu?
Atunci de ce să faci altuia ceea ce nu ţi-ar plăcea să ţi se facă ţie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

E caine, lasa omul sa faca asta sau si asta-i o crima la adresa animalelor?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, e perfect inofensiv să ţii ca sclav un alt animal.
Tu ce crezi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Atunci la tara de ce se intampla asta? e caine nu om daca esti dornica sa salvezi un animal fa-o real mor oameni datorita sistemului ce ne pasa de-o simpla entitate? e alegerea lui. Punct

| Bondarel99 a răspuns:

De ce ai cumpara un câine de rasa și agresiv și apoi sa îl ții in lanț? Și eu stau la curte și câinele meu sta liber și nu face rău nimănui, doar latră când vine cineva ceea ce înseamnă ca își face treaba, nici măcar nu e de rasa.
Sunt atâția câini care caută stăpân, care ar fi diferența pentru tine dacă ai tine in lanț un amstaff sau un câine de la adăpost sau de pe strada?

| InfoManiac a răspuns:

Salut! Eu am un labrador (retriever) pe care de mic pui l-am crescut în felul următor: ziua legat, iar noaptea liber. În primele săptămâni a scheunat destul de mult, însă în decurs de o lună a devenit foarte mulțumit și nu mai am probleme cu el. Amstaff-ul ar putea fi crescut în același fel. Are nevoie de niște libertate, deoarece el tinde să atace potențialii intruși(este folosit cel mai mult pentru pază), deci noaptea ar putea să fie lăsat liber prin curte.