| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna TPU, vreau sa stiu daca vinetele se impaca bine cu ardeii?

Mi-am adus rasaduri si le-am pus intr-un ghiveci dreptunghiular ambele si ardei si vinete. Se spune cum ca ardeiul iute nu e ok sa-l pui langa cel dulce, ia gust de iuteala.

Cum il cheama pe batranul imbracat in verde din desenele animate Blinky Bill?

3 răspunsuri:
| SmaraldAlbastru a răspuns:

Nu este adevărat. Le va fi bine împreună. Să le faci polenizare artificială, pentru rodire. Poți lua polen de la vinete și să pui la ardei, dar să nu faci asta invers. Nu expune plantele la temperaturi peste 30 de grade sau sub 21. Și, fără șocuri termice. Udă-le doar la bază, în jurul tulpinii. Succes.

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru SmaraldAlbastru):

Trebuie sa fie o distanta mare intyre ele ca in ghiveci le-am pus una langa alta au ceva sau nu e regula sa aiba min. 30 cm? Pot sa le las asa?
Sau le mut in alt ghiveci ori una ori alta?

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Trebuie să lași minim 30-40 cm între ele.