| denisamihaela a întrebat:

Vreau sa vând boxa de la parterul blocului. Dar nu știu insa ce pret as putea obține pe ea?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum nu poti vinde ceva ce nu poate fii mutat, este bine sa pui un anunt la avizierul de la scara blocului sau la Administrator in cabina, ca sa-l vada doar locatarii blocului si sa vezi cat ti se ofera pe ea.
In principiu, este doar o intelegere intre tine si cine vrae boxa, de cateva sute de lei. Nici nu s epune problema de mii de euro, ca nu-i masina sau obiect care se poate lua acasa, iar omul nu poate sa-ti dea atatia bani pe ea, odata ce nu este propietatea ta, ci a blocului in care locuiesti.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine intreaba administratorul blocului daca o poti vinde, ca posibil sa fie spatiu comun cum este si uscatoria si spălatoria de la ultimul etaj, deci daca nu esti proprietar nu o poti vinde, dar cel mai sigur intrebi administratia blocului si ei o sa i ti spună.

| denisamihaela explică (pentru CristiDinBucuresti):

Boxa este proprietatea mea. Cand parintii au cumparat apartamentul au cumparat cu tot cu boxa. In ceea ce privește discutia cu domnul administrator mi-a spus scurt sa fac ce vreau, ca nu se baga. Pe mine m-ar interesa un cost aproximativ. Ca nu vreau sa cer 2000 euro cand de fapt boxa poate sa faca doar 1000. Nu ma pricep la preturi deloc in astfel de situații. Asa ca va rog un sfat sincer!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru denisamihaela):

Si daca vrei sa o vinzi si administratorul a zis sa faci ce vrei nu o pti vinde fara aprobarea tuturor vecinilor tai, ca acele boxe sunt comune, nu stiu daca tu intelegi acest lucru, ca din cauza lipsei banilor ai fi dispusa sa o vinzi dar cel mai bine vorbesti si cu ceilaliti proprietari din bloc ca sa nu se "trezeasca" vreunul sa te dea in judecată ca ai vandut abuziv ceva ce nu i ti apartinea tie, tu esti proprietar doar pe apartamentul tau si pe ce ai tu in casă nu esti proprietar pe spatiile comune ce apartin blocului, cum ar fi boxe, terase spălatorii lift acelea nu i ti apartin, te poti folosii de ele cum se folosesc toti, dar atit, nu ai voie sa le vinzi, intreaba un avocat sa vezi ce sfaturi i ti dă, si din ce motiv vrei sa vinzi boxa?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu o sa ti dea nimeni 1000 de euro, numai visa trezeste te la realitate, ce vinzi aur? Vinzi o boxă amărîtă daca i ei 100-150 lei pe ea sa zici mersii, auzi la ea 1000 de eurolaughing

| Lioana a răspuns:

Daca boxa iti apare in cartea funciara, cat si la Administratia Financiara, adica platesti impozit la stat dupa ea, atunci e a ta. Daca nu, ai doar folosinta ei. Pretul depinde de oras, cartier, bloc cat si de suprafata utila a ei.