| 。。。✿*゚Viento゚*✿。。。 a întrebat:

Am si eu o intrebare(probabil unora o sa vi se para o intrebare prosteasca, dar decat sa imi lasati un raspuns ce nu imi va fi de ajutor, mai bine va rog sa imi evitati intrebarea)...

Eu sunt in Spania.Trebuie sa vin in Romania pentru 1 luna cu intreaga mea familie.Insa am o problema, am cateva plante(flori) si nu stiu cum as putea proceda ca acestea sa nu se usuce cat timp sunt eu plecata in tara datorita faptului ca nu vor avea apa! Intrebarea mea este:stiti cumva cum as putea proceda ca sa evit ca plantele mele sa se usuce?***Nu am pe nimeni altcineva de incredere cui sa ii las cheia apartamentului pentru a intra sa le ude***. Va multumesc!

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Primul raspuns contine solutia buna. Eu am incercat, dar pe maxim doua saptamani. Nimeni nu poate sa-ti garanteze ca florile vor supravietui o perioada atat de lunga.

| Roby67 a răspuns:

In situatia ta as merge la cea mai apriopiata florarie, si as intreba acolo daca poate sa aiba grija de plantele mele pe durata in care sunt in concediu. Eu sunt sigur ca pentru 20€ ar face.
Bafta

| fabiola a răspuns:

Pui ghivecele in vase adanci pline cu apa. Inainte de a pleca pamantul lor sa fie foarte bine udat.In plus le ti la umbra, in loc aerisit!

mira
| mira a răspuns:

Si eu cand plecam la mare le puneam pe toate la umbra, intr-o cadita plina cu apa. Rezistau.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca nu poti lasa pe nimeni in casa, poti duce florile acasa la o cunostinta.

| perla a răspuns:

Eu sunt in Italia si fac curatenie pe scari, in afara de ideile care sunt scrise mai jos iti mai scriu eu una>cred ca ai femaie de servici pe scara nu? cand vine si face curat spune-i ca scoti florile in fata usei sau pe scara puse una in fata alteia ca sa nu deranjeze pe nimeni ai dai ceva si o rogi frumos cand esti plecata sa le ude.pe mine asa ma roga persoanele cand pleaca in vacanta.

| m77 a răspuns:

Incearca sa le pui in cada de baie, in asa fel incat apa sa fie aproape de marginea de sus a ghivecelor. dar, asta o poti face daca ai geam la baie, pentru putina lumina. daca nu, parerea mea e sa incerci cu vase mari. o luna de zile nu e chiar asa mult.

| evelina_3212 a răspuns:

Mie nu mi se pare prosteasca...
Eu atunci cand plecam pentru mai multe zile de acasa...lasam ghivecele in vase mai mari cu apa (cratita, lighean...)te orientezi si tu la ce ai.Si sa fie mai la umbra nu in soare, daca le ai pe terasa.
Incearca...la majoritatea plantelor da rezultat.
Succes si concediu placut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa nu dai cheia apartamentului ci sai dai planta acelui baiat/fata.nu stiu daca e bine dar eu asta as face!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai spus ca nu ai pe altcineva de incredere caruia sa-i lasi cheia apartamentului, dar ai putea sa lasi florile la cineva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un sistem din care sa picure apa incet, o sticla cu apa o seringa ceva.si care sa tina pana atunci sau aproape.se poate.