| Radu115 a întrebat:

Buna tuturor.
deci. sa zicem ca am o pompa pe curent,(la priza de 220V) care are x putere(nu ma pricep cu electrica). daca de la priza de curent pun un prelungitor cu doua prize, si mai asamblez inca o pompa, prima va fi tot la puterea initiala si a doua pompa la fel? ideea e ca nu se pierde din volti daca pun prelungitor?

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu se pierde, ideea este să nu pui un prelungitor de proastă calitate care să nu suporte consumul şi să apară căderi de tensiune finalizate prin încălzirea acestuia. Diametrul cablului din prelungitor se calculează după puterea absorbită de pompe. Dacă diametrul este corespunzător ( şi distanţa se ia în calcul ) poţi instala şi zece pompe fără probleme.

| a1doru a răspuns:

Poti pune cate pompe vrei, daca instalatia e una ''serioasa'' si rezista consumului.singurul risc este; 1.sa sara siguranta si; 2.sa-ti ia foc instalatia.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Voltajul ramane acelasi, depinde doar ce putere, masurata in watt-i, au cele doua pompe. Cablurile prelungitoarelor au o anumita rezistenta, iar daca puterea insumata a consumatorilor depaseste rezistenta cablului, acesta se poate topi.La fel si prizele.

| sTaBiL a răspuns:

Salut..nu,va avea tot 220V.