| Reddish a întrebat:

Bună tuturor,
Locuiesc la demisol într-un apartament cu 3 camere și am o mare problemă cu scurgerea de la baie. Dacă folosesc chiuveta sau toaleta, mă trezesc cu toată apa în cadița de duș.
Am vorbit cu cei care au construit sistemul de canalizare și mi-au spus astfel: "Din cauză că stau la demisol, țeava de scurgere are un unghi foarte mic și se poate înfunda foarte ușor."
Ideea este că auzisem că există un sistem care ajută la împingerea apei și a resturilor pe țeavă însă nu știu cum se numește și nu am găsit nimic pe internet.
Îmi poate da cineva o soluție la această problemă?
Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Porcusorul a răspuns:

Ii spune clapeta antiretur sau antirefulare. Functioneaza ca o supapa, apa se scurge in canalizare, dar nu mai poate iesi in casa. Trebuie sa vorbesti cu un instalator daca aceasta solutie tehnica se poate aplica instalatiei pe care o ai.

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Scurgere separată! Problema este ca și rezolvată!