| Iuliaiulia1993 a întrebat:

Bună. Vecinul meu a început sa își construiască casa. Si în fiecare dimineață mă trezesc în bubuieli și în zgomote infernale. Eu știam ca pentru deranj el ar trebui sa plătească o taxa la persoanele deranjate din jur pe durata construcției. Menționez ca suntem perete în perete ne despart maxim 80cm. Am dreptate sau nu? Vi se pare normal în fiecare zi sa fiu trezită de cu dimineața în cap?

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ai dreptate untr-o singura privinta. Se pare ca in jurul vecinului tau sunt persoane deranjate. Nu stiu daca la mansarda sau la parter, dar evident sunt ceva deranjamente.

Bula
| Bula a răspuns:

Taxele se platesc Statului su autoritatilor locale, nici decum vecinilor deranjati. big grin
Fata de vecini, cel care face zgomote are doar o singura obligatie LEGALA. sa respecte orele deliniste si sa nu depaseasca nivelul de zgomot maxim admis.
Insa are obligatia MORALA sa instiinteze vecinii, sa se inteleaga cu ei despre perioadelor producatoare de zgomot (sa poti pleca de acasa daca te deranjeaza) si sa respecte intelegerea. De platit, nu are obligatia sa-ti plateasca, dar se cuvine o purtare cuvincioasa (cu zambet, eventual un mic cadou pentru deranj).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Personal nu am auzit niciodata de acesta taxa.
Defineste totusi ce inseamna trecuta cu dimineata in cap?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă respectă orele de liniște 22-06 nu ai ce să faci. Pune și tu niște boxe afară la 80 dB ca să aibă acompaniament la bubuituri.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asa este peste tot si la casa si la bloc se gasesc vecini care renoveaza si incep cu bormasina la 8 dimineata, atita timp cit ei respectă programul de liniste de la 14-17 nu ai ce sa ireprosezi, amenda se plateste doar daca nu se respecta programul de liniste stabilit de asociatia de locatari si care este pus la avizierul blocului, alta taxă nu există, tu ce taxa vrei sa ti plăteasca? Daca ai fi tu in locul lui ai vrea sa te oblige vecinii sa le platesti taxă de poluare fonică sau ce, nu i ti convine bormasina pune ti căștile in urechi si asculta muzică si gata nu ai alta solutie.

| Vântulalb a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

"programul de liniste de la 14-17"?
De unde ai scos asta? E 13-14!
https://www.politiaromana.ro/......de-liniste

| Salontanul a răspuns (pentru Vântulalb):

Probabil sta la bloc si asa a hotarat Adunarea Generala! Dupa lege ai dreptate: 13:00-14:00 si 22:00-08:00.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu le da idei celor de la primarie ca ar putea chiar sa existe aceste taxe.Atatea doar ca acesti bani NU vor fi niciodata in buzunarul tau.Tot statul ii ia.
ATATA timp cat se pastrea programul de linistite (22 -08) si 13 -14) eu zic ca nu ai ce sa sa reprosezi)
Eu zic sa te pregatesti sufleteste, constructia unei case dureaza.

| Frank51 a răspuns:

Nu ai casa izolată fonic. La mine poate să explodeze o bomba nucleară, și nu aud nimic din casă.

| Frank51 a răspuns:

Da laughing la mine dacă strigi cât te ține din curte, nu se aude înăuntru dacă e închisă ușa, singurele sunete care se aud sunt cele de frecvență joasă care trec prin pereți, produse de trăsnete, camioane.

| johnnny123 a răspuns:

Nu tu erai aia care spunea ca vecinul nu are dreptul sa se planga cand fumezi in baie si-i imputi casa?

Acum tu vrei sa ti se plateasca o taxa pentru ca vecinul isi construieste casa?

Nu este un pic ipocrit din partea ta?

P.S. Nu trebuie sa-ti plateasca nici o taxa, trebuie doar sa respecte orele de liniste, adica intervalele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00

| Iuliaiulia1993 explică (pentru johnnny123):

Vad ca te cerți singur aici. E vorba 1 la mana ca în situația respectiva stăteam la bloc. Si e difernta între a fuma în propria ta baie și alta sa stai la curte și sa îți cânte de la prima ora bormașini în cap

| johnnny123 a răspuns (pentru Iuliaiulia1993):

Da, este intr-adevar o diferenta, dar nu aia pe care o vezi tu.

Diferenta reala este urmatoarea: tu ai fi putut sa fumezi si pe geam, fara sa deranjezi pe nimeni. Vecinul nu are cum sa-si construiasca o casa fara sa faca niciun zgomot.

Daca constructorul incepe sa faca galagie inainte de ora 8 AM, poti sa-i faci reclamatie. Dar daca respecta orele de liniste, nu ai ce sa-i faci. Nu poti sa-l obligi sa nu munceasca pana cand te trezesti tu.

| alina2k18 a răspuns:

Ce taxa mai?
laughing
Cat timp nu deranjeaza in intervalul 22-08 nu ai ce face.
Sa vezi cum e la bloc sa te trezesti la 2 noaptea ca vine vecinu acasa si latra cainele lui in spume IN FIECARE NOAPTE.
Latratu de la 6.30 nu se punewinking

| Zuzu1991 a răspuns:

Vino la mine in garsoniera, periodic o alta garsoniera la 1-4 apartamente distanta pe toate directiile (in afara de fereastra, evident) si cineva are de gaurit sau spart pereti, si alte placeri
daca era o taxa, acum eram bogat in Caraibe cu un cocktail pe plaja big grin

| Vântulalb a răspuns:

Si daca iti plateste taxa nu mai auzi bubuielile?
Nu, nu exista o astfel de lege.