| Ja_Rule a întrebat:

Buna!

Vreau sa cumpar o casa de 160 de metri
Cu un etaj
80 de metri pe fiecare nivel

Casa este complet finisata pe exterior
Pe interior este doar tencuita peste tot,

Intrebarea este:
Cat ma costa sa gletuiesc peste tot?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O gletuire poti calcula la 15-25 lei /mp net, pret mediu (inclusiv material + transport).
Acest pret inmultesti cu suprafata tavanelor (160mp) + suprafata tuturor peretilor laterali (lungime totala X inaltimea camerelor).

| Ja_Rule explică (pentru Bula):

Cam cât ar fi? Sunt praf la mate
Dacă ma Poți ajuta ar fi de mare Ajutor mersi frumos

| Bula a răspuns (pentru Ja_Rule):

Iei un metru (ruleta), masori in jur lungimea fiecarei pereti din TOATE incaperile si le aduni.
Lungimea totala ale peretilor le inmultesti cu inaltimea camerelor, rezultatul va fi numarul de metrii patrati de perete. La aceasta suprafata mai aduni si suprafata tavanelor (160mp). Asa primesti cati metrii patrati ai de gletuit in totalitate.
Rezultatul il mai inmultesti cu pretul pe metru patrat (intre 15 si 25 lei). Asa primesti pretul aproximativ.

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Exact cum trebuie, pentru ca să nu muncești aiurea și cu cheltuieli inutile!