| anonim_4396 a întrebat:

Buna, vreau sa îmi trag curent de la garaj pana la cămara. Problema este ca nu pot sa trag cablul pe sub pământ. Întrebarea este dacă conductorul de tip cyy-f este potrivit pentru exterior și temperaturi de inghet și ce tip de siguranța diferențială sa aleg? Țin sa menționez ca imi trebuie monofazic, nu trifazic

Răspuns Câştigător
| borny99 a răspuns:

E bine si asa, eu la camara ma gandeam cel mult la un frigider, nicidecum la un circular. happy
Poti merge pe 25A, oricum protectia este asigurata de cele de 16 si 10.
Conductorul e suficient si de 2.5, acum daca e de 4 cu atat mai bine.
Dar depinde cum vine pana la garaj. Daca pana acolo ai de 4, as merge si in continuare tot cu 4, pana in celalalt tablou. Dar daca pana la garaj ai 2.5 e inutil sa pui mai gros.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Inghetul nu e o problema, singurul impediment este rezistenta la UV. In timp, invelisul exterior va fi afectat de soare si se va deteriora.
Pentru a intarzia asta, il poti trage printr-un tub.
Daca e doar pentru camara, diferentiala potrivita ar fi de 16A, 30 ma.

| borny99 a răspuns (pentru regis):

Este pentru camara, dar acolo voi avea niste unelte pentru tamplarie: circulat freza rindea etc. eu m-am gandit la 25A 30ma, sigurante de 16 pentru prize si 10 pentru iluminat. Imi poti spune te rog ce sectiune sa aiba conductorul de la garaj pana la camara? 4mmp?

| borny99 a răspuns (pentru borny99):

Mersi multwinking NYM-J sau CYY-F?

| borny99 a răspuns (pentru borny99):

Mersi multwinking NYM-J sau CYY-F?

| regis a răspuns (pentru borny99):

Care e diferenta?

| borny99 a răspuns (pentru borny99):

E bine si asa, eu la camara ma gandeam cel mult la un frigider, nicidecum la un circular. happy
Poti merge pe 25A, oricum protectia este asigurata de cele de 16 si 10.
Conductorul e suficient si de 2.5, acum daca e de 4 cu atat mai bine.
Dar depinde cum vine pana la garaj. Daca pana acolo ai de 4, as merge si in continuare tot cu 4, pana in celalalt tablou. Dar daca pana la garaj ai 2.5 e inutil sa pui mai gros.