| Horvath_Gheorghe_1991 a întrebat:

Buna, vreau sa torn 61 mp de sapă semiuscata doar ca nu stiu cam cati saci mi-ar trebui de sapă la 25 de kg. Sapă vreau sa fie de 7cm.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde ce sapa vrei sa pui. Sau daca mai vrei sa pui. Pentru ca unii producători ambalează la 20 kg, alții la 25, alții la 30 si am văzut chiar si la 40 de kg/sac.
Consumul este de cca 20 kg/mp/cm, deci la grosimea dorita de tine ai nevoie de 140 kg/mp. Adică mai bine de 8.5 tone in total, care la saci de 40 ar însemna 214 saci...
La 7 cm este mai indicat sa pui un strat de polistiren si apoi sapa. Asta daca vrei gresie, daca vrei parchet laminat, de exemplu, poti pune polistirenul si apoi direct parchetul.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Intreaba un meserias in domeniu ca el te va ajuta sa le si torni ca sa nu torni aiurea.