| valentin2002 a întrebat:

Am intrat deja într-un proiect pentru montarea de fotovoltaice și am auzit "gura lumii" cum spune că nu prea ar fi ok și că nu sunt ce se spune! Cum că ar fi degeaba, că nu produc nici energie suficientă și multe altele! Asta mi-a spus-o un asa zis specialist... Voi ce părere aveți?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă ăla e așa specialist, de ce nu vine el cu soluții mai eficiente?
Și dacă nu ar fi OK, de ce s-ar fi dezvoltat deja atâtea parcuri fotovoltaice prin lumea asta (chiar și la noi)?!?
Și dacă tot nu-s OK, cum se face că multe locații de relee telefonice GSM sunt alimentate (ca alimentare de rezervă, dacă pică rețeaua) din celule fotovoltaice? și mult alte locuri la fel...

| NLS a răspuns:

Adevărul e ca fratele meu, instalator fiind, instalează destul de des asa ceva (în Germania).
Nu sunt perfecte, se mai defectează uneori, investiția inițială e mare, însă pe termen lung dacă ai noroc sa nu se strice, ai mult de câștigat.
Noi încă nu ne-am pus, avem alte priorități, dar va urma curând și asta.