Întrebare recomandată | Cybe3r a întrebat:

Bună ziua

Am o centrala pe care am montata 9 calorifere și săptămâna trecută a început 3 din ele sa nu se mai încălzească și 2 se încălzesc doar partea de sus. Am făcut detartraj și tot asa face acum am închis pe toate și am lăsat la etaj doar 3 care nu se incalzeau deloc și acum se încing. Ce credeți ca are oare e bine sa bag pompa de recirculare?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Detartrajul este cu totul altceva. Verifica toata instalatia pentru ca ai scapari pe undeva. 3 nu se incalzesc iar doua doar partea de sus. Dar restul de calorifere, pana la 9? Am impresia ca pompa centralei nu face fata la instalatia pe care o ai. O aerisire este recomandata. Daca stii sa o faci. Cheama pe cineva care stie.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E vorba de o centrala pe lemne, fara pompa de recirculare, pe principiul sifonului termic? Daca da, e o problema de echilibrare a instalației.
Echilibrarea se poate face din robinetul de retur. La caloriferele care se încălzesc prea repede se inchide puțin returul, la cele care rămân reci se deschide pana la maximum. Din păcate nu funcționează altfel decât prin încercări repetate.
O a doua metoda este montarea de robinete cu cap termostatat, care va echilibra fortat instalația. In momentul in care dintr-o camera se atinge temperatura setata, robinetul va închide caloriferul respectiv, forțând apa sa circule prin celelalte.
A treia varianta este montarea unei pompe de recirculare pe retur.
Recomandarea mea este sa le combini pe ultimele doua. Doua calorifere e bine sa le lași complet deschise, eu le-aș lăsa pe cele 3 cu probleme.

Bula
| Bula a răspuns:

Instalatia trebuie aerisita.
Nu strica daca este montata si o pompa de recirculare, chiar daca circulatia naturala este relativ functionala, mai ales daca incalzesti mai multe nivele.

| mihai69 a răspuns:

Are aer în instalație. Aerisete caloriferele.

| ziftode a răspuns:

Fa aerisire la calorifere, cauta pe google cum
centrala mai baga aer in calorifere, si daca iti fac mai multe e clar ca nu ai facut deloc aerisire, niciodata

| Cybe3r explică:

Am descoperit instalația fiind din ppr o țeavă era înfundata la îmbinarea cu robinetul.