| danatdr a întrebat:

Am o intrebare legata de cheltuielile de intretinere. M-am mutat impreuna cu cineva intr-o garsoniera in luna iulie. Am platit pentru iunie in care nu a stat nimeni in garsomiera si nu am dat citirea la apometre pe lunile iulie, august si septembrie. Suma pe luna iulie la intretinere este foarte mare (pentru ca ni s-au alocat pierderile noua) si acum va fi si mai mare pe lunile august si septembrie. Intrebarea mea este urmatoarea: daca am omis sa dam 3 luni citirea, cand o vom da luna viitoare, ni se va scadea suma de plata din suma platita in plus pe lunile anterioare? Mentionez ca in luna iunie au fost citite apometrele. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| express11 a răspuns:

Normal,deoarece apometrele nu au fost folosite, adica nu s-a consumat apa.ei v-au adaugat la pausal, adica si pierderi, plus, o anumita cota de consum.nu veti plati pana nr de mc de pe apometre, nu va fi egala cu mc pusi de ei.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se va scadea doar ca nu veti avea de plata nimic, pana cand citirea nu va fi mai mare decat apa platita de tine.

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Citirea nu se face neaparat continu.Se poate face chiar si dupa 4-5 luni.

Ti-a facut citirea atunci pe luna aceea ca sa vada ca tu pornesti la... (explicit de la 0) iar dupa o perioada vine la tine o data sau de doua ori sa vada cat ai consumat poti sa te duci tu la ei sau sa vina ei la tine.
Ei stiu cat consumi tu dar cu aproximatie intelegi dupa aceea vina la tine sa vada clar cat ai consumat.

Iar cu plata (daca nu ai platit sa zicem luna trecuta sau acuma doua luni) iti vine pe factura de luna aceasta si restantele de lunile trecute.

PS:Citirea se face de 2 sau 10 ori maxim pe an.
Poate sa iti mai faca citirea numai daca ii chemi tu.

Mult Succes!
Si nu uita sa dai Funda celui mai bun raspuns care te-a ajutat.