| gigi002 a întrebat:

Am o motosapa loncin, care dupa pornire scoate benzina pe filtrul de aer. Am demontat carburatorul, l-am cutatat dar nu s-a vazut nici o imbunatatire. Dupa 5 sec scoate benzina pe esapament si apoi se ineaca. Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Debitul de benzină e prea mare și trebuie reglat, micșorat - poate fi o soluție din ce ai prezentat.

| relian a răspuns:

Cred ca ai problema la carburator.Carburatorul are o camera,aia de benzina,camera aia trebuie sa aiba un nivel,nivel controlat de un plutitor, deci acolo ai putea avea probleme, acel plutitor sa nu mai functioneze, adica sa nu mai inchida, de acolo si benzina multa, care intra unde ai spus.

| DaniTDCI a răspuns:

Salut. problema provine de la cuiul plutitorului, desfaci capacelul de jos la carburator, scoti usor plutitorul iar agatat de acesta e un mic cui cu putin cauciuc in varf, cureti acel cui si gaura unde intra, are mizerie si ramane deschiz, permitand benzinei sa inunde tot ce ii sta in cale (filtru de aer, esapament etc), succes

| gigi002 explică (pentru DaniTDCI):

Am desfacut carburatorul si am verificat daca lucreaza cuiul, sufland pe furtunul de alimentare. pare sa lucreze normal

| DaniTDCI a răspuns (pentru gigi002):

Ceva pare sa nu fie bine deloc, vezi sa fie curatat in totalitate carburatorul, atunci inseamna ca debitul de benzina e prea mare

| aADI a răspuns:

Curăță bujia, verifică filtrul de aer calumea să fie bine pus.

| gigi002 explică (pentru aADI):

Am verificat bujia. este ok. benzina urca in filtru dar iese si pe esapament (posibil supapa admisie deschisa?)