| mihela94 a întrebat:

Am o nelamurire: parintii mei au avut un magazin mare care ulterior l-au inchis. Eu am modificat interiorul lui fara a ma extinde afara sau a modifica in vreun fel exteriorul lui. Doar in interior am modificat si acoperisul l-am schimbat si am facut casa. Acum si nelamurirea mea: trebuie sa fac din nou proiect sau trebuie sa fac ceva daca cladirea este trecuta ca magazin?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa-i schimbi destinatia, respectiv din magazin in locuinta, vei plati si mai putin impozit pe constructie.

2 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

D. Trebuie incadrata corespunzator pentru a i se aplica taxele fiscale aferente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca magazinul a fost facut intr-o cladire detinuta de o persoana fizica si a avut contract de inchiriere cu o persoana juridica care s-a anulat acest fapt trebuie declarat la finante pentru anularea impozitului pe chirie ca persoana fizica.
Persoana juridica trebuie sa declare la RECOM si finante anularea punctului de lucru.
exista un impozit pe suprafata magazinului care se declara la finantele orasului din care esti, trebuie anulat si acesta daca nu mai exista activitate acolo care se calculeaza in functie de suprafata declarata la recom, care apare in documente, va trebui modificat si acolo, in functie de ce vrei sa faci cu imobilul.

modificarile interioare nu privesc pe nimeni,
insa modificarile la acoperis daca au fost facute fara autorizatie nu este in regula, daca acele modificari au schimbat pozitionarea grinzilor, apele acoperisului sau alte structuri din constructia originala.
singurele modificari permise la acoperis fara autorizatie sunt schimbarea tiglei vechi cu una noua sau inlocuirea grinzilor vechi cu unele noi pastrand forma initiala.

nu ai spus ce vrei sa faci cu acea cladire pe mai departe, vrei sa o treci pe PF, e pe PJ, vrei sa ramana pe PJ, sunt niste variabile, am incercat sa acopar cateva variante din lipsa de informatii.