| gee0rge a întrebat:

Buna ziua.Am o planta echeveria care cred ca e putreda sau e uscata.Va rog sa imi spuneti ce sa fac, am primit-o cadou si tin foarte mult la ea.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă te uiți pe Wikipedia, afli că o asemenea plantă apare dintr-o sămânță. Ce este o sămânță? Un embrion, să-i zicem așa, nu știu cum este numele științific. Acesta este o plantă vie în miniatură înonjurată de substanțe hrănitoare pentru acest embrion. Dacă are apă suficientă și temperatură corespunzătoare începe să se dezvolte. Când el se dezvoltă, devine o colecție tot mai mare de celule vii specializate, care pe măsură ce cresc, se specializează și devin rădăcini, frunze, flori. Atât timp cât ele sunt vii, au nevoie neapărat de o cantitate de apă în ele. Aceasta este condiția vitalității lor. Ele comunică tot timpul unele cu altele și modalitatea lor de comunicare este trasnmiterea de substanțe prin intemediul fluidului apă. Aceasta o iau din pământ. Este o specie de deșert, are nevoie de apă puțină. Dar reține, are apă în ea, nu este uscată, este vie. Cu foarte puțină apă în ea, este încă vie. Dacă îi lipsește complet apa timp îndelungat, celulele se usucă ireversibil, adică mor pe rând și nu mai pot fi readuse la viață. Astfel, dacă ea, planta ta este în pământ și dacăî îi dai apă este vie, e ok. Dacă s-a uscat de tot, toate celulele din ea au murit. și apa nu mai poate circula prin ele. Ele știau, aveau modalitâți de a transmite apa de la una la alta. Din asta consta viața lor, Dacă au murit toate, nu se mai poate face nimic să le învii. Este ființă moartă.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Putred sau uscat de diferență. Dacă nu mai este verde, situația este aceeași, e moartă.

| gee0rge explică (pentru sadrian46):

Si nu se mai poate face nimic.NU?

| sadrian46 a răspuns (pentru gee0rge):

Dacă te uiți pe Wikipedia, afli că o asemenea plantă apare dintr-o sămânță. Ce este o sămânță? Un embrion, să-i zicem așa, nu știu cum este numele științific. Acesta este o plantă vie în miniatură înonjurată de substanțe hrănitoare pentru acest embrion. Dacă are apă suficientă și temperatură corespunzătoare începe să se dezvolte. Când el se dezvoltă, devine o colecție tot mai mare de celule vii specializate, care pe măsură ce cresc, se specializează și devin rădăcini, frunze, flori. Atât timp cât ele sunt vii, au nevoie neapărat de o cantitate de apă în ele. Aceasta este condiția vitalității lor. Ele comunică tot timpul unele cu altele și modalitatea lor de comunicare este trasnmiterea de substanțe prin intemediul fluidului apă. Aceasta o iau din pământ. Este o specie de deșert, are nevoie de apă puțină. Dar reține, are apă în ea, nu este uscată, este vie. Cu foarte puțină apă în ea, este încă vie. Dacă îi lipsește complet apa timp îndelungat, celulele se usucă ireversibil, adică mor pe rând și nu mai pot fi readuse la viață. Astfel, dacă ea, planta ta este în pământ și dacăî îi dai apă este vie, e ok. Dacă s-a uscat de tot, toate celulele din ea au murit. și apa nu mai poate circula prin ele. Ele știau, aveau modalitâți de a transmite apa de la una la alta. Din asta consta viața lor, Dacă au murit toate, nu se mai poate face nimic să le învii. Este ființă moartă.

| mihaela000ela a răspuns:

Condiții de creștere: mult soare, apă în timpul verii şi primăvara, şi mai puţină în timpul iernii, temperaturi de 15-20 de grade, amestec de pământ bine drenat, cu pH ușor acid, fertilizare cu eliberare controlată la începutul sezonului sau săptămânal cu o soluție lichidă, înmulţire prin butași de frunze, dar şi prin semințe sau butași de tulpină, replantarea, de preferință, în timpul sezonului cald.

Soiuri: În natură, Echeveria este originară din Mexic, Statele Unite ale Americii și America de Sud. Unele dintre cele mai frumoase Echeveria includ E. glauca și E. laui, E. setosa, E. derenbergii și E. agavoides.

Sfatul specialiştilor: Cele mai comune specii de Echeveria nu sunt complicat de crescut, cu condiția să urmați câteva reguli de bază. În primul rând, aveți grijă să nu fie lăsate în prea multă apă, deoarece acest lucru îi poate provoca putrezirea sau boli fungice care vor ucide planta. În plus, eliminaţi frunzele moarte din partea de jos a plantei. Aceste frunze moarte oferă un paradis pentru dăunători, iar Echeveria este extrem de sensibilă la gândacii de făină. Ca în cazul tuturor suculentelor, obiceiurile de udare atentă și lumina din abundenţă vor asigura succesul creşterii lor.