| CorobcaA a întrebat:

Am o plita electrica Hansa de vreo 3 ani, este 2x16A pe 230W si acum cand o bag in priza sare siguranta. Eu cred ca unul din moduli e de vina. Si as vrea acum sa verific care din ei si sa folosesc plita in continuare doar cu 2 ochiuri.
Insa nu stiu cum sa unesc firele. De pus le-am pus conform schemei: galben impamantarea, 5 si 4 punte Fir albastru, 3 liber, 2 si 1 punte fir maro. Nu stiu daca pot atasa poze. Eu cred ca modulul 1 si 2 e defect. Dar nu stiu acum unde bag firul maro. Multumesc

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca bagi firele gresit, risti sa prajesti intreaga casa!
Vorbeste cu un electrician cu experienta, sa-ti repare plita!

| sierra1 a răspuns:

Bine zice colegul, lasă-l pe un specialist, să se curenteze el

| Cksihja a răspuns:

Cu electricitatea nu te joci că poți să te curentezi du plita la un electrician să vadă ce are nu fă tu de capul tău că poți să dai foc la casă cum au făcut unii și acum nu mai au unde sta.