| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua. Am o problema, de la parchet in sus 20 cm peretele e umed dar nu are apa pe el. Iar in alta camera la jumate. Ce sa fac? Se poate da pe perete cu ceva? Multumesc.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cauza este lipsa hidroizolatiei intre fundatie si perete, fenomenul se cheamă "capilaritate" si pe scurt este cauzat de urcarea umidității din sol pe perete.

Din pacate solutia este destul de costisitoare:
https://youtu.be/FvpXP8pGd74

| sierra1 a răspuns:

Identifică și apoi INDEPĂRTEAZĂ cauza, tu vezi doar efectul

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si esti sigur/ă ca este din cauza parchetului? Poate ai camera lînga baie si defectiunea provine de la țevi, poate sub cada ai defectiunea sau la scurgere si se prelinge apa spre perete. Degeaba dai pe perete cu ceva pana nu identifici cauza si sa repari defectiunea chemi instalatorul daca ai sparta țeava.

| nicolaer77 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am zis ca e de la parchet. Si camerele sunt departecde baie.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru nicolaer77):

Atunciu inseamna ca este blocul vechi si trebuie reabilitat, poate cand plouă se uda fațada blocului si apa se infiltreaza prin perete, nu ai zis stai la bloc la casa, umezeala aceea pe perete o ai mereu? Sau doar cand plouă?

| MeraO a răspuns:

Banuiesc ca lipseste hidroizolatia si de aici aceste probleme. Pentru rosturile dintre perete si podea va recomand sa folositi banda de sigilare Sika Sealtape, iar pentru podea mortarul hidroizolant Sikatop Seal 107, in acest mod realizati o protectie foarte buna a suprafetei.