| andrei28743 a întrebat:

am placat un perete in interiorul apartamentului cu polistiren, se poate aplica pe polistiren glet și după amorsat și zugravit? Sau trebuie obligatoriu adeziv?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu prea, gletul nu are rezistenta necesara.

| darrio2007 a răspuns:

Teoretic se poate, cu plasa de armare. Dar practic trebuie sa aplici si doua maini de adeziv, cu plasa de armare, bineinteles, pentru o mai buna rezistenta a peretelui. Dai adeziv pe placile de pe perete cu gletiera cu dinti, apoi aplici plasa, intinsa bine si vii cu gletiera cu partea fara dinti peste plasa, pentru inglobarea ei. Dupa ce se usuca mai dai inca o mana de adeziv. Apoi glet, slefuit, amorsat si zugravit.

| mudokins78 a răspuns:

Trebuie plasa peste polistiren, altfel cade gletu.

| TudorVali a răspuns:

Nu se aplica glet direct peste polistiren. Peste polistiren se pune plasa si adeziv. Aici https://www.adeplast.ro/sisteme/categorie/termosistem gasiti toate materialele care sunt necesare pentru o izolare corecta a peretelui