| Moldovan_Mihaela_1980 a întrebat:

Am renovat si noi casa,am tincuit pe interior cam prin octombrie,avem termopane, centrala, temp.de 19 grade, inca nu locuim acolo pentru. ca nu se usca in colturile care sunt in exterior. Oare am putea da cu lavabil chiar daca nu e uscat in coltiri? Multumesc.

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu fa prostii. Regula de aur e ca nu poti da cu un nou strat, orice ar fi el, tencuiala, glet, amorsa, lavabil, etc, peste cel existent si umed. Trebuie sa se usuce bine. Altfel, in cel mai fericit caz ramin pete, sau poate ceda ce pui deasupra, sau poate aduce mucegaiul, dat fiind ca umezeala ramane mult timp dupa aceea in interiorul peretelui.
Deci, daca vrei probleme, poti da cu lavabil. Daca vrei sa fie totul facut bine, si sa te bucuri de casa ce o ai.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu e recomandat.