| viutza a întrebat:

am si eu cateva probleme cu centrala termica pe gaz, daca poate cineva sa ma ajute cu un raspuns calificat:
1.Am achizitionat o centrala Ferolli Domoproject 24 kw acum 2 luni, am montat thermostat de ambient insa problema este ca nu se opreste centrala cand in camera in care este montat se ajunge la temperatura de 20 de grade cat este fixat si declanseaza flacara din 3 in 3 min.
2.Pe displayul centralei in momentul in care se declanseaza caldura temperatura urca cu + 20 gr in plus fata de ceea ce am setat eu manual.

Va rog frumos daca se poate sa ma ajutati cu niste raspunsuri.

Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

1. La ce temperatura se opreste?
2. Toate caloriferele sunt deschise?

| viutza explică:

1.este setata la 55 de grade si se opreste la 70 grade
2.Nu am toate caloriferele deschise, din 8 calorifere cate sunt pe retea, am deschise doar 3 calorifere din motive de economie, este posibil ca asta sa afecteze?
Mentionez ca termostatul este cu fir si este dat undeva la 18-19 gradesi in camera este vreo 22-23 de grade.
Va rog daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns.

Multumesc.