| RaduAsSilver a întrebat:

Am si eu o nelamurire. De cativa ani am achizitionat un apartament la casa. Pe curtea respectiva se afla 2 familii, respectiv pe curte se afla 2 locuinte. Curtea are 2 intrari, prima familie intra pe o intrare iar eu intru pe alta,chestia interesanta e ca,curtea/casa este plasata la un colt de strada,mai degraba inainte de o intersectie,asta inseamna ca o intrare este pe o strada si o intrare este pe alta strada. Ce vreau sa intreb eu, familia vecina intra pe intrarea de la strada X iar eu intru pe intrarea de la strada Y, insa,adresa oficiala a curtii este strada X nr N (exemplu) eu cum intru de pe strada Y,as putea sa imi pun numar personal la casa? Deoarece orice facturi,citiri,tot vine pe partea la strada Y si familia vecina trebuie sa mi le aduca mie in partea cealalta de curte (ceea ce pe ei ii deranjeaza deja). Daca nu am fost prea explicit, o sa reformulez tot. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Schimbarea de adresa se face modificand acte pe la cadastru, primarie, modificand apoi buletine, acte de casa samd.
Cel mai usor este sa mai montezi o casuta postala langa a vecinilor si sa-ti pui numele pe ea, in felul asta, postasul stie unde pune scrisorile si pentru cine.

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Sintem in 2017, poti opta frumos pentru facturi digitale si plata online. Una la mina. A doua la mina, iti pui si tu o cutie postala linga a lor pe care scrii mare numele si adresa, ca sa nu mai vina familia vecina sa ti le aduca. Legat de deranjul lor... banuiesc ca au de mers vreo 5 kilometri sa iti aduca 2-3 plicuri lunar, asa ca ii inteleg. E greu sa te misti altfel decat cu masina. A, mai ai o solutie foarte ok - te duci la cel mai apropiat oficiu postal si inchiriezi o casuta postala.

| Ivy86 a răspuns:

Pai problema ta e cu poștașul nu cu amplasarea casei.

| m07constantine a răspuns:

Eu cred ca aveti curte comuna. Si in acest caz ar trebui ori sa iti montezi o casuta postala langa cea a vecinului, ori sa explici postasului care este situatia