Întrebare recomandată | Gina_Marina_1977 a întrebat:

.Am si eu o problema cu instalatia de incalzire...M-am mutat de curand in noua casa si am costatat ca in instalatia de incalzire nu functioneaza ..precizez ca am centrala proprie care am gasit-o aici pe pozitie..instalatia e plina de calcar si rugina cu ce as putea sa o curat? Exista solutii de curatare calcar si rugina din tevi si calorifere? si care ar fi acestea?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu este necesar sa cureti rugina si calcarul din interior. Poti eventual sa sa instalezi un filtru la intrarea in centrala. Nu ne-ai indicat insa cauza nefunctionarii instalatiei, faptul ca s-a depus calcarul si rugina pe tevi nu ar trebui sa impiedice functionarea.

| ilonita a răspuns (pentru regis):

Da iata asa e drept

| Mihaela1964 a răspuns:

Exista firme sau instalatori particulari care pot curata centrala si intreaga instalatie cu solutie coroziva(de obicei acid clorhidric diluat) care este pompata si care curata toate resturile de calcalr depuse.Nu costa foarte mult, in jur de 250-350 lei.

| simpluone a răspuns:

Cred ca sunt solutii. Insa a ruginit pentru ca a stat fara apa mult timp. Intai si intai incearca sa umpli instalatia cu apa....si sa incepi sa o recirculezi de cateva ori si sa o arunci pentru ca va fi plina cu impuritati. Oricum cel mai bine este sa aduci un meserias caci depinde de tipul de instalatie si centrala. Altfel s-ar putea sa strici altele si o sa te coste mai mult decat meseriasul.

| TeodorL a răspuns:

Buna ziua,

Eu ti-as propune sa chemi o firma specializata ca sa faca o inspectie la centrala, ca sa ii poti da drumu in siguranta. Pentru spalare sunt solutii care se introduc in instalatie insa depinde de gravitatea depunerilor. Te poti consulta cu cei de la Prompt Service (Bucuresti si Ilfov):

www.prompt-service.ro

| anagrigx a răspuns:

Buna, suna la numarul de telefon afisat pe siteul http://www.servicecentrale-termice.ro/servicii.html si cu siguranta vei obtine multe detalii si centrala ta va functiona in sfarsit.