| Ionut_Racaru_1998 a întrebat:

Am si eu turnat in gradina ciment, pietris, nisip si apa, dar s-a crapat. Cam tare.
Nu prea ma pricep si va intreb, daca stiti, ce trebuie sa fac ca sa-l fac la loc, ma refer la material.
Apa cu ciment direct sau acelasi amestec la ca inceput din nou?

Răspuns Câştigător
| Alina97th a răspuns:

Depinde de ciment si cat de groasa e sapa sau ce ai tu acolo... de obicei unii dintre cunoscutii mei fac acelasi material si toarna iar peste crapatura. sper ca te-am ajutat happy o zi frumos

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde de mai multe lucruri.
Daca nu ai facut o fundatie adecvata, betonul a crapat datorita propriei greutati. Nu este un material elastic, are destula plasticitate incit sa crape in loc sa se indoaie, lipsit fiind de ceva solid care sa ii sustina greutatea.
Daca ai turnat o alee si nu ai facut rosturi de dilatatie, a crapat datorita diferentelor de temperatura. Orice material are un anumit coeficient de dilatare, la un anumit numar de grade temperatura, are o anumita dimensiune, care creste odata cu cresterea temperaturii si/sau scade daca scade si temperatura. Rosturile de dilatatie se fac tocmai in acest sens, (sunt acele linii drepte pe care le vezi pe orice platforma facuta din beton, linii care separa placile de beton intre ele, pentru ca au fie sticla, fie placaj, fie orice ce poate desparti betonul), adica nu se toarna o placa intreaga daca e mai mult de 4x4 m dimensiune. Tu daca ai facut o alee dintr-o singura bucata nu ma mira deloc daca a crapat.
Amestecul. Daca ai pus prea putin ciment, si banuiesc ca nu asta a fost, ca ai stiut ce faci, betonul nu se leaga si crapa.
Nu l-ai udat dupa aceea. Fiind vara, e obligatoriu sa fie udat in primele doua zile, cit de mult. Altfel, datorita caldurii riscul sa crape e foarte mare, pentru ca timpul de lucru al cimentului, facindu-se in prezenta apei, scade daca caldura il usuca prematur, insa daca il uzi, ii pastrezi umiditatea necesara timpului de lucru.
Clar? happy Sper ca am fost suficient de clar in ce am spus.
Ce poti face? Depinde de cauza problemei. Dar nu va mai fi ca si cand l-ai tras pentru prima oara.