| PussicatDolls a întrebat:

Buna ziua!

Am si eu un cuptor cu microunde nefolosit de foarte mult timp si a prins miros de mucagai. Cum il pot curăța/dezinfecta?

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cu lamaie --- vezi ce si cum :http://www.gustos.ro/......ounde.html

| neutrino a răspuns:

Foloseste un amestec din otet cu bicarbonat de sodiu, dai cu un burete, lasi cateva ore dupa care limpezesti cu apa si otet.

| GdX a răspuns:

Otet sau lamaine.

| 2Names a răspuns:

Incearca cu o lamaie si apa. Pui intr-un bol cu apa, jumatate de lamaie stoarsa, si cealalta jumatate, o pui intreaga in apa. Pornesti cuptorul cu compozitia inauntru cam la maxim 5 minute, si dupa curata interiorul. In cazul in care nu merge, foloseste solutii de curatare din comert. Triumf, Savo.

| scarlatpaul a răspuns:

Există în magazine soluții speciale pentru curățat și dezinfectat cuptoare cu microunde

| andreeageorgyyanna a răspuns:

Vrei ceva făcut în casă, nu? Am soluţia perfectă:
Prepară o pastă din bicarbonat de sodiu şi apă, la care poţi adăuga câţiva stropi de suc de lămâie. Freacă cât mai bine interiorul cuptorului, lasă să acţioneze vreo 5 min, după care ştergi cu o cârpă umedă.
În cazul în care nu ai bicarbonat prin casă (deşi mă îndoiesc de asta), poţi pune într-o cană două linguri de oţet alimentar, apă şi, dacă vrei, zeamă de lămâie. Porneşti cuptorul cu microunde, iar după vreo 5-7 min poţi şterge ca înainte. Aburul cu oţet va face cam toată treaba.
Sper că te-am ajutat!