Întrebare recomandată | Mareacluj a întrebat:

Am un apartament cu trei camere. In una din ele, timp de 4 ani am oprit caldura intrucat nu locuim in ea, avand rol de depozit. Acum vrem sa dam drumul la caldura dar nu se incalzeste caloriferul. Am dat drumul la aer, la apa din el. Apa circula in el dar rece. Nu calda ca in restul instalatiei din casa. Oare care ar putea fi problema si cum ar putea fi rezolvata? Multumesc mult!

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Robinetul de retur este deschis?

| darrio2007 a răspuns:

Imposibil asa ceva, daca spui ca circula apa in el. Si daca ar fi la capatul instalatiei tot trebuie sa se incalzeasca.

| MadRaven a răspuns:

Am avut exact aceeași problemă și am chemat un instalator să se uite.
Instalatorul a rezolvat problema și a zis că era blocat termostatul, dar nu știu exact în ce constă asta. Poate te ajută.

| Rotazi a răspuns:

Daca circula apa, probabil va trebui mai mult timp pana sa ajunga si apa calda. Pe acea coloana, mai sunt calorifere in functiune, sau sunt inchise? Pentru ca daca sunt putine, va dura foarte mult pana ajunge apa calda.

| Mareacluj explică (pentru Rotazi):

Avem inca 3 calorifere plus scarita din baie

| Rotazi a răspuns (pentru Mareacluj):

Pe coloana, am intrebat, nu in apartament. Pe coloana inseamna toate camerele identice de sub si de deasupra. Daca nu aveti vreo instalatie fantasy, exista o teava care trece prin plafoane dintr-un apartament in altul. La fiecare camera in parte. De la acea teava se ramifica la fiecare calorifer din camere.
Dar vezi si ce a spus @regis. Sau daca ai termostat, vezi ce spune @SorrowHunter.

| Rotazi a răspuns (pentru Rotazi):

Pardon! Abia acum vad ca vorbesti de centrala de apartament. In intrebare nu ai mentionat asta. Si nici mie nu mi-ai spus.
E cazul sa chemi service-ul. Spui ca a fost inchis 4 ani. Revizia se face la 2 ani. Cum s-a facut revizia si nu au vazut ca un calorifer nu incalzeste?

| Mareacluj explică:

Mai acem inca 3 calorifere si scarita in baie. Toate incalzesc f bine. Centrala functioneaza ok

| mcristiioan a răspuns:

S-ar putea sa ai pe undeva un robinet