| anonim1 a întrebat:

Bună ziua, as dori sa îmi fac o instalatie de încălzire în casa doar ca în loc de apa as vrea sa folosesc ulei(ulei transfer termic)îmi va trebui cazan special și calorifere speciale? Este periculos? Poate careva ați mai auzit de o asemenea instalatie

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu cred ca trebuie ceva special. Dar nu înțeleg de ce ai da banii pe ulei, când ai la îndemână apa, care e aproape gratuită, nu pateaza, e ușor de introdus în instalație, e ușor de aerisit, de menținut sub presiune samd.

| relian a răspuns:

Nu stiu cat de buna este ideea asta. Daca ar fi fost buna fi sigur ca ari fi fost ceva mai raspandit,deci nu stiu cat de pericullos sau de buna este aceasta metoda.
Eu consider ca cea mai buna metoda este dea incalzi aerul direct,decat apa si alte rahaturi,care necesita o instalatie mai complicata.
Adica asa cum functioneaza aerul conditionat,ala raceste sau incalzeste direct aerul,nu-ti trebuie pompe,conducte,calorifere,apa ulei etc.
Chiar nu inteleg de ce Europa (nu stiu alte tari de pe alte continente) inca foloseste sistemul asta cu calorifere, ba in loc sa memarga spre ceva mai simplu, uneori complica si mai mult lucrurile, ceva gen incalzire prin podea laughing tampenie mai mare ca asta nici nu mai e cred.
Daca romanii foloseau incalzirea de genul asta prin pereti sau podele, asta nu inseamna ca e wow, ca e cea mai buna.asta stiau aia la timpul ala sa faca mai bun.Dar dupa cum se vede unia au ramas rau in urma laughing ori vor sa o faca pe "smecherii " sa arate ca ei is cineva laughing
Deci Europa inca foloseste sistemele vechi,invechite,Europa inca fabrica frigidere fara icemaker laughing chestiile astea sunt straine acolo laughing,dar asta e,fiecare cu cel doare,asa ca si tu cauti sa te complici laughing

De ce nu incerci sa incalzesti aerul direct, elimini toate instalatiile alea complicate.
Bine acum depinde si ce fel de energie folosesti si unde stai, la bloc sau la casa. Daca daca folosesti lemn, e mai dificil sa incalzesti aerul direct, dar in rest, curent electric sau gaz nici o problema.

| simpluone a răspuns (pentru relian):

Eu nu inteleg cum incalzesti tu aerul daca nu tot printr-un transfer termic cu un mediu lichid?

| relian a răspuns (pentru simpluone):

Cum incalzesti tu aerul,fara un mediu lichid?laughing Cand faci focu cu lemne ai cumva un mediu lichid acolo?

Hai sa iti zic cum se face, asa mai pe scurt.
Electric sau pe gaz, in ambele cazuri ai nevoie de un ventilator, care iti trage aerul din casa, il trece peste elementu electric, sau peste arzator in cazul in care ai gaz.aerul in contact cu arzatorul sau rezistenta electrica fierbinte se incalzeste laughing iar ventilatorul impinge aerul pe partea ailanta tot in casa,deci totu este un circuit inchis

Ai vazut ce simplu este? Acu nu stau sa iti desenez cum arata un astfel de aparat,dar este f simplu
Uite un exemplu de un astfel de aparat-aparatul de aer conditionat,exact asta face laughing doara ca el incalzeste folosind compresorul si un element electric,adica o rezistenta.
Daca ai vazut cat e un aparat de aer conditionat,gandeste ca caldura e o f miica parte din acel aparat,restul e pentru racire laughing
Daca ai gaz,atunci aparatul respctiv te costa nitel mai mult decat cel electric,asta pentru ca are arzatorul,are si o valva electrica care deschide si inchide gzul si un ventilator f micut care elmina gazele arse.

Ai net,de ce nu cauti.
Sinca ceva,aparatul asta ce zic eu nici nu il montezi in casa laughing il montezi in pod,asta daca stai la casa,deci nu ocupa nici un spaptiu in interior.Ori acu depinde cum doresti,il poti monta si intr-o magazie ceva.
Daca ai gaz,pentru ca in RO electric nu se prea merita,asta din cauza ca voi nu stiti sa izolati casele. Daca ati sti sa izolati casa ati putea folosi si caldura pe electric.
Deci daca ai gaz,contactezi o companie de aer conditionat si le spui ca doresti doara partea de caldura,sunt SPLITURI,adica aparate de aer conditionat care incalzesc sau racesc o casa intreaga,nu alea ce stii tu din fereastra,astea mici se numesc MINI SPLITER.
Deci alea SPLITER vin pe bucati,le poti cumpara pe bucati,doara ce doresti tu,adica ori doara caldura,ori doara radiatorul pentru rece,deci fara aparatu de afara, nu-ti trebuie ala de afara daca tu ai gaz.

Si MINI SPLITERELE se vad tot separat, adica ori le cumperi pe ambele, ala de afara, cu ala din interior, ori doara unu din ele.De exemplu se arde ala de afara,tu cumperi doara pe ala,ala din interior e bun.

In sf hai ca am plecat de la cum incalzesc eu aerul direct si am ajuns la alte alea laughing
Era asa de greu sa stii cum incalzesti direct aerul? Este la fel ca si asta cu calorifere,doara ca elimini toata instalatia asta cu apa laughing si aici la fel stau lucrurile,apa incalzeste caloriferul,aerul care inconjoatra caloriferu preia caldura de la el si uite asa aerul se incalzeste.

Dar ce ai nevoie de tot carnatu asta cu apa cu calorifere etclaughing Dar cum am zis europenii is f mult in urma,au ramas la acelasi sistem vechi de mii de ani laughing incalzesc podele,pereti laughing energie irosita la greu

Unde pui ca incalzirea directa a aerului,necesita doara apasarea unui buton laughing adica ai un termostat in casa,undeva pe un hol unde dau restul de camere,tu setezi ce tem doresti si aia e tot, aparatu face ce comanda i-ai dat laughing

Chestia este ca tu personal nu ai cum construi acel arzator, ala este sau vine impreuna cu valva cum am zis, este f sigura, cand s-a luat curentu valva se inchide automat, nu exista nici un pericol ca gazele sa ramana deschise.
Este sigura 1000% laughing
deci nu poti face tu acel arzator si ventilatorul ce ziceam.Astea vin calculate fctie de spatiu ce tu vrei sa incalzesti.Dar tu poti face restul, am vazut furtune la Dedeman laughing ca ai nevoie de niste furtune si sa faci 2 cutii din tabla sau izolatie.dar nu-i mare chestie.Toate astea cum am spus nu le instalezi in casa, tu nici nu vezi nimic,laughing

| simpluone a răspuns (pentru relian):

Ce-mi plac "inginerii" astia care cred ca Romania este inapoiata si au vazut lumina divina prin alte meleaguri. Si crede-ma am tot umblat pe alte meleaguri, stiu despre ce vorbesc.
Poate ca am gresit eu cu mediul lichid insa sa ne inveti de ventilo-convectoare si aer conditionat ca vezi doamne noi suntem inapoiati mi se pare putin deplasat. Incalzirea peretilor se face si cu aer deci nu numai cu caloriferul, in plus un ventilo convector este mult mai costisitor decat un calorifer dar are si randament mai bun. Deci nu umplem casa cu tevi de apa insa le umplem cu tevi de freon sau duct-uri sau si mai rau cu tevi de gaz. Cu alte cuvinte lumina aia care te-a palit pe alte continente a trecut intai pe la noi.

| relian a răspuns (pentru simpluone):

Esti praf amice laughing nu stii despre ce vorbesti, care tevi de freon, despre ce anume vorbesti?laughing sincer esti praf.
Eu vorbeam de caldura, ala de aer conditionat am dat ca exemplu, am facut o comparatie laughing dar e grele rau pentru tine sa le poti pricepe.

Ai fost pe alte meleaguri unde anume? Am spus eu de RO? Am spus de Europa ca e in urma, deci Romania nici nu se mai pune problema.Si sa nu spui ca romanii au invetaat si aparatele de aer conditionat laughing sau europenii.
Au trecut pe la voi astea mai intai, vai de mama ta.Nu vezi ce tamepnii debitezi.Nu ai fost capabil sa pricepi un lucru elementar,vii si ceri sa iti zic cum incalzesti aerul laughing fara lichide,acum o dai la intors ca la Buzau ca exprimarea a fost naspa.
Vorbesti la plural,tevi laughing tevi de freon tevi de gaze si etc.Te pomeni ca gazul la tine merge wireless laughing ba pe linga ca esti zero mai ai tupeu sa si comentezi.
Ai cerut frumos, recunosc sa iti spun cum anume se poate incalzi aerul, am explicat la fel de frumos, dar tu ca un roman clocit ce esti, cand ai vazut ca cineva tia traso in gusa ai si trecut la contraatac laughing exact tipic romanilor clociti.
Puteai sa spui frumos multumesc de raspuns si aia era tot.
Arata tu mie in Europa ba desteptule deci nu in RO un frigider cu ace maker sa il vad si eu, ala care a trecut mai intai pe la voi.Sunteti rau in urma ba Europa cel putin cu vreo 50 de ani fata de alte meleaguri laughing te supara asta? Sa fii sanatos,ar trebuie sa te faca mai realist.
Europa de la imperiul roman incoa s-a dus tot la vale,nicidecum la deal laughing
Ro nu este inapoiata,este praf,exact cum esti si tu laughing
Ce ma enerveaza pe mine "destepti "astia genul tau,care vazand cas in groapa de tot,tot se dau mari loviti laughing pai ba tu nu vezi unde ee RO,se vede si de pe Luna ba mucea, iar tu vii sa ce?
RO regreseaza an de an din orice pct de vedere, dar tu ce sa vezi.

Bine ca a ramas raspunsul tau, ala cu incalzitul aerului doara, stai cum zici tu acolo sa te citez laughing "tot printr-un transfer termic cu un mediu lichid"
Asta spune tot de nivelul tau, de pe alte meleaguri laughing

| simpluone a răspuns (pentru relian):

Îmi dau seama ca problemele tale nu țin de aerul condiționat în sine ci sunt mai adânc înrădăcinate. Probabil ai vizitat bojdeuca lui Ion Creanga și ai tras concluzii "inteligente".
Ai dreptate Europa și Romania sunt subdezvoltate asa ca nu are rost sa te mai întorci ramai unde ești ca e mult mai bine! In special pentru noi!

| Panamax a răspuns:

Doar pompa trebuie sa fie specifica pentru ulei din cauza densitatii diferite.In rest ai numai avantaje.
Uleiul nu fierbe la 100 de grade nu are calcar nu are legatura cu rugina, are capacitate termica mai mare etc.

| simpluone a răspuns:

La ulei termic pompa de circulatie si boilerul trebuie sa fie diferit. E posibil si tevile. Am impresia ca uleiul termic se foloseste in momentul in care doresti mediul de incalzire sa fie peste 100 de grade altfel nu se justifica. E scump si in cazul unei avarii la instalatie devine problematic.