| Lora0000000000 a întrebat:

as dori sa imi spuneti care este ordinea corecta: se pun usile si apoi parchetul in casa sau parchetul si apoi usile? Multumesc

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu este o ordine obligatorie. Probabil omul vrea sa se asigure ca îmbinările vor fi sub usa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E mai bine sa pui intai parchetul pentru a nu fi nevoit sa ridici, ulterior, usile. Dar, de obicei, cei ce pun usile lasa o distanta suficienta pentru a putea pune si parchet. Nu stiu care-i situatia ta: casa noua sau veche in reconditionare!

| Lora0000000000 explică (pentru Salontanul):

Am achizitionat un apartament este la alb. Iar meseriasul a spus ca trebuie sa cumpar usile ca sa imi poate pune parchetul. Eu sincer la usi ma gandeam sa le cumpar spre sfarsit.

| Salontanul a răspuns (pentru Lora0000000000):

Pentru o calitate de exceptie se montraza parchetul prima data.
De ce? Dupa turnarea sapei si montarea usi trebuie ca parchetul sa se imbine perfect cu tocul usii (numai daca are toc in partea de jos). Daca usa nu are toc jos atunci tocul lateral se ingroapa in parchet (grosimea parchetului)si, deasemeni, taieturile trebuie facute perfect. Deci: pentru o buna calitate se toarna sapa se finiseaza pereti se va da cu dispersit o mana sau doua, se monteaza parchetul. Pentru a monta usa se acopera parchetul cu folie de acoperit mobila (la orice magazin de constructii se gaseste si nu numai)de asemenea si tocul usii se va proteja dar nu cu scoci caci s-ar putea duce lacul la desprindere, recomandat e cu banda de hartie lata, apoi se da randul final de dispersit.

| Bizon95 a răspuns:

O usa poate fi ajustata inainte sa o pui, mai ales daca o cumperi si atunci ii dai dimensiunile exacte
dar, dupa ce ai pus-o, daca parchetul e prea inalt, este MULT MAI GREU SA O AJUSTEZI

deci, logica spune ca intai parchetul si apoi usile

insa, poti sa il intrebi pe meserias, "de ce", poate vine cu o poanta specifica meseriei, pe care noi nu o stimwinking

| Kindal38 a răspuns:

Tati a pus întâi usa si apoi parchetul.