| iwefgOficiall a întrebat:

Buna ziua as vrea sa cumpar un ventilator cu aer conditionat ca cel din link bugetul este 350 lei ce ami recomandati este bun acest model?
http://m.cel.ro/......SA1PD0s-l/

Răspuns Câştigător
| KronstadtResurrection a răspuns:

Problema la acest tip de aparat este ca trebuie sa ai pe unde sa evacuezi aerul cald provenit de la bateria condensator. Evacuarea o poti face cu o tubulatura flexibila, printr-o fereastra sau usa. Am cautat despre el pe net, dar nici un vanzator nu da detalii tehnice complete. Unde vrei sa-l folosesti?

| iwefgOficiall explică (pentru KronstadtResurrection):

An dormitor sau bucatarie cu evacuare prin perete cu teava de 100 mm

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru iwefgOficiall):

Atunci este OK. Dar, te sfatuiesc sa-l lasi in functionare doar atunci cand nu esti in incapere. Nu de alta, dar te va zapaci de cap aerul rece refulat. Mai bine racesti incaperea din timp.

| iwefgOficiall explică (pentru KronstadtResurrection):

Si treaba ca creste umiditatea din camera cum se rezolva?

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru iwefgOficiall):

Fals. Aerul conditionat, in modul racire, SCADE umiditatea in incapere. De ce? Pentru ca apa din aer (calda) condenseaza pe bateria evaporator (rece) si este eliminata din echipament gravitational, sau cu ajutorul unei pompe de condens.

| iwefgOficiall explică (pentru KronstadtResurrection):

Acest aparat nu este un aer conditionat de aia costa 300 de lei ca asa stiu ca aerul conditionat nu face umiditate an camera acest aparat se foloseste de gheata si rezerve de gheata din congelator care trebuie schimbate la 5 ore odata.

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru iwefgOficiall):

Acest echipament este un ventilator cu aer conditionat, indiferent ce agent termic foloseste. Neavand date tehnice despre el (plus neatentie) am crezut ca este unul clasic, cu refrigerant.
Deci, pentru a scapa de umiditatea in exces, poti folosi sare, pur si simplu. Poti pune sarea in saculet de panza, sau pe o farfurie plata.

| iwefgOficiall explică (pentru KronstadtResurrection):

Eu am dat pe Youtube si am vazut ca racitoarele astea nu au o evacuare pe spate ca acesta din video.
https://www.youtube.com/watch?v=Osq7f7EKEp4

Sunt cateva care sunt fara furtun ca acesta.
https://www.youtube.com/watch?v=lzS4_P3xTJo&t=1s