| GeorgeOG19 a întrebat:

As vrea sa ma ajutati cu un calcul de metrii cubi la cherestea. Avem asa:
13 buc de 12/8 la 4, 5m
26 buc de 12/15 la 4, 5 m
12 buc de 12/15 la 5, 5m
7 buc de 12/15 la 5, 5 m
3 buc de 15/15 la 5 m
2 buc de 15/15 la 6 m
2 buc de 15/12 la 4 m
1 buc de 15/12 la 5 m
1 buc de 15/12 la 4m
2 buc de 15/12 la 6 m
9 buc de 15/20 la 5, 5m
Va raman recunoscator daca imi puteti spune metrii cubi.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

7,055 mc de cherestea. Daca vrei, it dau si calculul detaliat.

4 răspunsuri:
| tpuuser999 a răspuns:

Nu bag mana in foc ca ceea ce spun e corect dar in toate cazurile ai cam asa:
X bucati de Y inaltime (cm)/Z latime (cm) la L lungime (m)

Formula e urmatoarea (pentru fiecare):
X * Y/100 * Z/100 * L
Rezultatul este in metri cubi (pur si simplu inmultesti numerele de pe fiecare linie si rezultatul il imparti la 10000).

| cristi202 a răspuns (pentru tpuuser999):

E mai greoi sa faci dupa formula pe care ai dat-o. Mai bine transformi cm in m, adica un cm devine 0, 01 m sau transformi m in cm, cum am facut eu cand am facut calculul, si atunci ai 100 de cm. In cazul meu, la final am avut rezultatul in cm cubi, asa ca am taiat din numar 6 cifre (un mc are 1000000 de cm cubi), care au devenit zecimalele de dupa virgula.

| tpuuser999 a răspuns (pentru cristi202):

E discutabil.

Din punctul meu de vedere:
- inmultesti 3 numere
- imparti rezultatul la 10000

Din punctul tau de vedere:
- transformi metri in centimetri (1 numar)
- inmultesti 3 numere
- imparti rezultatul la 1000000

In principiu e cam la fel... si rezultatul e intotdeauna acelasi.

| cristi202 a răspuns (pentru tpuuser999):

Da,e vorba doar de modul de calcul. Insa la unele calcule poti vedea mai bine, si atunci si greselile apar mai greu, si cand transformi totul in aceeasi unitate de masura, lucrurile iti sunt mai clare. Dar, daca tie iti place metoda ta, nu e de condamnat, nu am zis nimic impotriva, caci e bine sa faci cum ti se pare tie mai bine sa faci.