| Andrei8800 a întrebat:

As vrea sa renovez o casuta cu doua camere cu dimensiunile 3.2m x 2.8m inaltime 2.2m si a doua camera 2.6m x2.3m. Momentan peretii sunt tencuiti cu lut si var, eu m-am gandit sa plachez ambele camere cu rigips pe structura metalica in prima camera pe jos o sa pun parchet iar in a doua care va servi ca bucatarie voi pune gresie, intrebarea mea e care ar fi pretul aproximativ materiale plus manopera? Este turnat beton jos.

Răspuns Câştigător
| Andrei8800 explică:

Ai ocazia sa te înveți. Nu e filosofie cu rigipsul, ai muuulte tutoriale pe Youtube si nu ai nevoie decât de răbdare.
Îmi place ideea cu șemineul, dar e bine sa te gândești exact. E momentul potrivit sa clădești si hornul, precum si "hota" șemineului. Daca il instalezi pe peretele comun, cu o gaura in partea de sus a hotei poți încălzi ambele camere. Singura problema va fi spațiul restrâns, un șemineu se pretează la volume mari, la tine vei fi mereu cu geamurile deschise happy.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Rigipsul si structura metalica cu toate accesoriile necesare nu ajunge la 300 de euro, parchetul si gresia pana in 200. Manopera e greu de calculat, dar sa fie cat materialele, ai ajunge la 1000 de euro. Dar la cat sunt de mici incaperile, eu unul nici nu m-aș gândi la meșteri, le-aș face de unul singur.
Si as profita de deranj pentru a adauga vata de sticla 5 cm, instalație electrică nouă, precum si încălzire.

| Andrei8800 explică (pentru regis):

Nu ma pricep eu la finisaje happy Adica as sti sa montez structura+rigipsul dar la finisare trebuie mana altfel nu va iesi foarte bine parerea mea happycam la pretul asta m-am gandit si eu si probabil voi pune si vata pentru izolare, Instalatia e din cupru si e ok eventual mai adaug cateva prize, si pentru incalzite inca nu m-am gandit probabil voi incalzi cu un semineu

| Andrei8800 explică (pentru Andrei8800):

Ai ocazia sa te înveți. Nu e filosofie cu rigipsul, ai muuulte tutoriale pe Youtube si nu ai nevoie decât de răbdare.
Îmi place ideea cu șemineul, dar e bine sa te gândești exact. E momentul potrivit sa clădești si hornul, precum si "hota" șemineului. Daca il instalezi pe peretele comun, cu o gaura in partea de sus a hotei poți încălzi ambele camere. Singura problema va fi spațiul restrâns, un șemineu se pretează la volume mari, la tine vei fi mereu cu geamurile deschise happy.

| lpavel a răspuns:

Munca te ajunge la vreo 2000 lei iar materialele cam 3000 lei. Total aproximativ 5000 lei cu totul! Bani vechi 50 milioane! Dar toate astea depind de ce materiale vei cumpara si cat iti va cere meseriasul ca sunt tot felul de meseriasi... happy