| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu cat costa cu aproximatie sa construiesc o casa din bca, fara etaj, de 50 mp:2-3 camere, 1 baie si 1 bucatarie.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De pe la 20000 de euro in sus. Dar subscriu si eu la ideea de a o proiecta cu mansarda, chiar daca pentru inceput ramane doar la stadiul de pod. Si nu e neaparat ca acoperisul sa fie in doua ape, un acoperis putin "jucat" schimba total aspectul casei si implicit valoarea ei, fara cheltuieli suplimentare semnificative. In plus ti-as sugera sa nu te intinzi la mai mult de doua camere, pentru o suprafata atat de mica. Ba mai mult, eu as opta pentru un living mai spatios, o baie si o bucatarie jos, urmand ca dormitoarele si o baie sa fie la mansarda (in 50 de mp te poti incadra cu doua dormitoare cu dressing sau chiar trei mai mici). Pana la finalizarea mansardei poti folosi livingul si pe post de dormitor.
Pretul dat de mine este bineinteles unul absolut estimativ, depinzand foarte mult de dotari si de calitatea finisajelor. Daca "la rosu" costul poate fi estimat imediat ce ai o schita, pretul la cheie este absolut orientativ. Si iti dau un singur exemplu - faianta din baie. La o baie de 2/3m poti pune faianta de 15 ron/mp pana la inaltimea de 1m (=> cost 150 RON pentru toata baia), sau poti pune o faianta scumpa, pe tot peretele, care cu brauri si ornamente trece semnificativ de 5000 RON. Gandeste-te la fel pentru tamplarie, tencuiala decorativa, parchet, gresie, instalatie si obiecte sanitare, incalzire, ba chiar prize si intrerupatoare. Toata filosofia este de fapt sa stii unde merita sa faci economie si unde nu, iar la prima casa cu siguranta nu vei stii exact...

regis
| regis a răspuns:

@mircea - nu speria omul, 200. 000 inseamna aproape 50. 000 de euro, este imens pentru o casuta de 50 de mp, pe un singur nivel. Ar trebui sa fie sculptata in marmura sa ajungi la pretul asta. Eu m-am incadrat in 60. 000 la cheie, pentru o casa de aprox 180 mp pe doua nivele; e adevarat ca fara finisaje de lux la interior, dar totusi cu materiale de calitate si departe de a fi o caricatura. Si am inclus aici si costurile demolarii constructiilor anterioare, proiectarea, taxele platite atat inainte cat si dupa finalizare, ba chiar si vreo 35 de m de gard, cu portile aferente. Si crede-ma ca nu e o caricatura.

| mami a răspuns:

sa faci acoperisul in 2 ape in asa fel ca sa poti mansarda podul, castigi spatziu
mansardarea o faci mai tarziu
cand mai aduni bani

| tee a răspuns:

Noi am facut o casa cu mansarda, pe care am inceput-o in feb 2007, are 170mp total si ne-a costat 1 miliard la rosu cu geamuri si cu usi de interior. Iar cu finisaje cu tot cam 2 miliarde.
Ideea e ca nu am folosit finisaje de cea mai buna calitate. Adica parchet laminat de 7 mm si ne pare rau ca ne-am zgarcit; gresie, faianta nici cea mai scumpa, dar nici cea mai ieftina. Termopane mai ieftine, pe care, insa, nu le recomand nimanui.
O casa de 50 mp, care e pacat sa nu o mansardezi, ar fi la o treime din acest pret-700 milioane bani vechi- + cateva zeci de mil in plus care ar fi diferentele de pret pentru calitate mai ridicata si pentru scumpirea materialelor de constructie. Bafta!

| mircea a răspuns:

Pentru o casuta, fara teren, fara subsol, fara mansarda/pod, fara izolare externa cu polistiren, fara placaje scumpe de marmora, granit, bazalt, fara ferestre termopan, acoperita cu placa din beton/terasa necirculabila, daca iei un pret mediu de 1100-1400 lei/mp, fara costurile de proiectare si alte taxe si impozite iese ceva cam de felul a 55000-70000 lei. Mai pui 10 % pentru apa-canal, energie electrica, gaze, cablu Tv...
Dar daca nu-ti plac caricaturile, pregateste vreo 200. 000 lei, fara teren.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1000 lei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu pe cineva care se ocupa cu constructii de mansarde, a lucrat si la mine si totul a fost ok, adica acceptabil ca pret si calitate, am auzit ca acum are iarasi un contract cu 2 mansarde in italia, daca te intereseaza poti sa suni pe nr lui 0747787027 sau 003934929213226 vezi pe care iti raspunde si intraba de pret, sincer nu e scump si se tine de cuvant ternima lucrarea in cat timp iti promite, suna si ai sa vezi nu o sa iti para rau

| shineofblood a răspuns:

Cam 200 de euro/mp construit la rosu (in asta intra materiale si manopera fara finisaj). Finisajul poate sa te coste cam 70% din cat ai investit in ea la rosu(asta in cazul in care nu prea ai mari pretentii). Pretul depinde, daca o face in regie proprie e mai ieftin daca angajez firma care sa se ocupe de tot(manopera+materiale de unde vrea muschiul lor) atunci e mai scump.

| karuan a răspuns:

Cared ca pana in 50000 euro cu tot cu finisaje de categoria 1

| cristi_7975 a răspuns:

Depinde ce matriale folesti, ocasa normala cum te gandesti u sa face ajunge la 35000 euro