| Catalin_Cata_1990_KM3k a întrebat:

as vrea un raspuns rapid si ok va rog din suflet sa stiu cam cat ar costa sa fac o casa care sa contina:

3 dormitoare la parter marisoare de vreo 16 mp patrati
2 dormitoare la mansarda :de vreo 10 mp patrati
living si bucataria sa aiba undeva la vreo 60 mp patrati
baie jos de 12 mp patrati
baie sus de vreo 6 mp patrati

Terenul il detin de echivalentul de 476 mp patrati

As vrea sa stiu cam cat ar costa casa sa o ridic si sa contina sape si cam ce e necesar neincluzand mobila

si inca un pret care sa contina si o mobila cu aproximatie,as vrea preturile exacte, nici cele mai scumpe nici cele mai ieftine
vreau sa contina izolatie afara cu polistiren de 10-15, multumesc mult,

Răspuns Câştigător
| PsyhoChild a răspuns:

Prietenul meu are o casa cam la fel ca a ta. a costat 3 miliarde

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In jur de 100.000 euro

| Racolatorul a răspuns:

O sa ajungi undeva la 95-100000€, plus mobilat, 105000€ cam asta e pretul.

| Catalin_Cata_1990_KM3k explică (pentru Racolatorul):

Va multumesc frumos, mai astept raspunsuri.

| Racolatorul a răspuns:

Bun, deci in concluzie, vrei o casa marisoara, 6 camere, e destul de mare, iti va ocupa cam 300mp din suprafata terenului, cat despre pretul final, depinde de ce materiale folosesti, structura din ce va fi, BCA/Caramida, eu personal iti recomand din caramida aero, adica caramida cu gaurele pe romaneste, izolatie exterioara cu poli. de 15cm expandat, ajungi la 200000€, sigur. Fa-ti fundatie cu subsol, e mai mult decat utila. La mansarda incearca sa folosesti lemn de calitate, acelasi lucru sa il faci si cu acoperisul, foloseste tigla de la Bilka, deoarece fiind zona locuibila in mansarda, tigla ceramica reduce zgomotul ploii. Intr-un final vei investii undeva la 220000€ cu tot cu mobila. Proiectul meu s-a incadrat in banii astia.