| Lora0000000000 a întrebat:

ce centrala pe gaz imi recomandati? Nu conteaza daca este scumpa important este sa fie buna si de calitate. Si daca ma puteti sfatui in orice fel despre incalzirea in pardoseala pret, cele mai bune materiale etc. pentru un apartament de 50 mp.Va multumesc

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu am o centrala Bosch in condensare 2000w si sunt foarte mulțumit de ea. Pentru încălzirea in pardoseala sunt foarte multe soluții, e greu sa numesc una. Nu as opta pentru aceasta solutie, decât dublata de calorifere. Este ibtr-adevar o soluție la moda, dar după părerea mea este eficienta doar in spatiile foarte înalte.
Avantajele tin mai mult de estetica si de placerea de a calca pe o suprafața călduță, mai ales când sunt copii mici care se joaca pe podea.
Dezavantaje majore sunt inerția termica mare si costul imens al remedierii unui eventual defect.
Exista si legenda consumului redus in timp, dar nesustinuta de argumente stiintifice solide. Argumentul temperaturii reduse a apei poate fi înlăturat rapid prin supradimensionarea caloriferelor. Eu de exemplu setez centrala pe minimul permis (38 de grade), doar in zilele cu frig extrem modific la 41 sau 42 de grade.
Unii susțin ca si instalația este mai ieftina, dar de obicei uita sa ia in calcul izolația suplimentara si automatizările.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O centrala Ariston in condesare pentru o economie la punga si totusi un lucru bun. Daca vrei o centrala mai scumpa: Viessmann, Vaillant. Asta sunt in fata Ariston dar sunt mai scumpe. La incalzirea prin podea nu ma pricep.

| PavelAndrei78 a răspuns:

Eu am centrala termica Viessmann Vitodens 050 si sunt foarte multumit atat de caldura cat si de apa calda. Are schimbatoarele si arzatorul din inox, functionare modulanta in functie de necesarul de caldura, eu sunt multumit ca am confort si nici nu ma plang de costuri. Poate fi folosita si la incalzirea prin pardoseala. La centralele in condensatie trebuie setata temperatura pe tur intre 50-55. Succes!