| MedionTcO a întrebat:

Ce fapta a comis un vecin,care locuieste la o casa distanta de mine,a intrat in gradina mea,fara acord,si a sapat un sant ca apa ce vine de la deal sa curga in partea mea, deoarece apa intra in casa lui?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Nu ne scuzam nici unul. Daca povestea e mai lunga e altceva. In general are si primaria parte de vina ca nu executa santuri stradale unde sa dirijeze fiecare vadul apei de pe proprietate. Daca e un vecin ostentativ dusmanos sunt dificultati mai mari, nu stiu in ce ape sunteti voi ca vecini. Daca nu gasesti o cale buna pentru amandoi si fara scandal mergi la un consilier la primarie intai sa te ( va ) sfatuie. Daca nu gasiti o cale ce faceti? Va cumparati pusti in loc de 2 cazmale si cateva zile de munca? Sunt in tema cu razboaiele dintre vecini ca am avut ( si vazut ) destule.

7 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Legal ( si moral ) daca de pe proprietatea ta ajunge apa pluviala pe proprietatea lui, indiferent din ce sursa este apa, esti dator sa remediezi asta. Deci tu trebuie ca prin efortul si cheltuiala ta sa sistematizezi terenul asa fel incat sa nu curga de la tine la el. Pentru ca tu nu ai rezolvat problema pute-ai fi dat in judecata. Ca ai scapat e ori ca el e baiat ok ori ca nu a stiut. Daca dealul e proprietate privata se iau masurile de mai sus asupra proprietarului de deal de catre tine care esti primul expus. Daca e dealul primariei faci adresa si ceri de la ei sa faca lucrari. Cum astea sunt cam fara ecou ca e saracie in primarii, 2 vecini buni pun umarul impreuna si fac o lucrare care sa-i scuteasca pe amandoi de necazurile inundatiei. Ce e asa greu de priceput? Plateste-i vecinului pentru sant si nu te pune in gura cu el.

| MedionTcO explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ma scuzi, in primul rand el a facut un gard, astfel incat toata apa care vine de la deal sa intre in poarta mea. Inainte apa care vedea de pe deal la el era de pe pamantul fratelui acestuia.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru MedionTcO):

Nu ne scuzam nici unul. Daca povestea e mai lunga e altceva. In general are si primaria parte de vina ca nu executa santuri stradale unde sa dirijeze fiecare vadul apei de pe proprietate. Daca e un vecin ostentativ dusmanos sunt dificultati mai mari, nu stiu in ce ape sunteti voi ca vecini. Daca nu gasesti o cale buna pentru amandoi si fara scandal mergi la un consilier la primarie intai sa te ( va ) sfatuie. Daca nu gasiti o cale ce faceti? Va cumparati pusti in loc de 2 cazmale si cateva zile de munca? Sunt in tema cu razboaiele dintre vecini ca am avut ( si vazut ) destule.

| DaCumSaNu a răspuns:

Nu mai bine esti tu binevoitor si discuti cu dansul? II explici ca nu e bine ca e facut ce a facut fara acordul tau, ca ar fi trebuit sa rezolvati problema impreuna, comunicand, astfel incat sa va fie bine amandurora. Nu este civilizat ce a facut, dar intr-o mica masura trebuie sa intelegem ca sentimentul de a te trezi cu pardoseala umflata de la apa nu e prea placut.

| MedionTcO explică (pentru DaCumSaNu):

Asta am incercat, pana a adus injurii la adresa mea.

| DaCumSaNu a răspuns (pentru MedionTcO):

Locuiesti la tara?

| MedionTcO explică (pentru DaCumSaNu):

Da. Adcum cateva saptamani a fost o inundatie, in care mie mi au decedat cateva gaini si foarte multe stricaciuni casei, iar lui i-a intrat putina apa in baie. A facut un gard, pe proprietatea fratelui decedat, adica pe pamantul casei care ne desparte si tot nu ii ajunge.

| AddaBlack04 a răspuns:

Se numește încălcare de proprietate. Sapa și tu în continuare undeva in așa fel să nu mai vină apa la niciunul dintre voi