| vilut84 a întrebat:

Buna ziua.
Centrala Ariston 24 ff dotată cu termostat de camera, reglat 20°C, la pornire setat apa 60°C, pornește flacăra 1min, ajunge la 60°C se oprește 4 min timp in care pompa merge, apoi se repeta ciclul f mult timp ca să ajungă la temp de oprire comandata de termostat.
Rog cauze pornire dese

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Este firesc, lucrurile functioneaza astfel:
Cand temperatura in camera scade sub temperatura setata pe termostat, termostatul comanda pornirea centralei. Centrala porneste, recirculand apa in instalatie si incalzind-o la temperatura setata in centrala. Mai concret, flacara incalzeste apa si o pompa impinge apa prin tevi, care ajunge in calorifere si se intoarce prin teava de retur in centrala. Pompa asta merge continuu pana cand termostatul constata ca temperatura din camera a ajuns la temperatura setata din termostat. Flacara nu va functiona continuu in acest timp, pentru ca treaba centralei este sa mentina apa la temperatura setata in centrala, daca flacara ar arde continuu apa s-ar prea incalzi, depasind cele 60 de grade pe care le-ai setat tu. Centrala verifica continuu temperatura apei care pleaca in instalatie (are un mic senzor de temperatura pe tur) si isi ajusteaza flacara in functie de aceasta, stingad-o complet atunci cand ajunge la parametrii setati si aprinzand-o din nou atunci cand temperatura apei scade.
Pentru ca apa circula prin instalatie cu o viteza relativ mica, este absolut normal ca in calorifer apa calda sa ajunga abia dupa cateva minute, dupa cum este normal ca el sa ramana caldut si dupa ce flacara s-a oprit.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Centrala ta functioneaza normal. Ca sa ii cresti eficienta si sa reduci numarul de porniri, scade temperatura apei.

| vilut84 explică (pentru regis):

Am scăzut temp apei și acum caloriferul se încălzește la câteva minute după ce flacăra s-a oprit și se aude pompa mergând.
După ce caloriferul se încălzește cca 2 min, pornește flacăra din nou 20 sec și se reia ciclul.
De ce când flacăra merge caloriferul este rece

| regis a răspuns (pentru vilut84):

Este firesc, lucrurile functioneaza astfel:
Cand temperatura in camera scade sub temperatura setata pe termostat, termostatul comanda pornirea centralei. Centrala porneste, recirculand apa in instalatie si incalzind-o la temperatura setata in centrala. Mai concret, flacara incalzeste apa si o pompa impinge apa prin tevi, care ajunge in calorifere si se intoarce prin teava de retur in centrala. Pompa asta merge continuu pana cand termostatul constata ca temperatura din camera a ajuns la temperatura setata din termostat. Flacara nu va functiona continuu in acest timp, pentru ca treaba centralei este sa mentina apa la temperatura setata in centrala, daca flacara ar arde continuu apa s-ar prea incalzi, depasind cele 60 de grade pe care le-ai setat tu. Centrala verifica continuu temperatura apei care pleaca in instalatie (are un mic senzor de temperatura pe tur) si isi ajusteaza flacara in functie de aceasta, stingad-o complet atunci cand ajunge la parametrii setati si aprinzand-o din nou atunci cand temperatura apei scade.
Pentru ca apa circula prin instalatie cu o viteza relativ mica, este absolut normal ca in calorifer apa calda sa ajunga abia dupa cateva minute, dupa cum este normal ca el sa ramana caldut si dupa ce flacara s-a oprit.

| darrio2007 a răspuns:

Este setată pe modul Confort, ca sa mentina permanent temperatura apei din calorifere la un anumit nivel. Trece-o pe modul Economic. Va porni doar cand temperatura din casa scade sub 20 de grade. Si se va opri cand vor fi peste 20 de grade.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

În cazul acestei erori, poate fi vorba fie despre presiune scăzută a apei, fie centrala nu comunică așa cum ar trebui cu termostatul de cameră. Verifica si filtrul de apa daca nu este murdar! Dacă niciun din aceste cauze nu a provocat eroare, chema un specilist pentru a verifica pompa de circulație.

| RS4 a răspuns:

Posibil ca temperatura sa fie mica 60 grade. Urca temperatura in calorifere ca sa degaje ceva caldura. De asemenea, posibil ca apartamentul/locuinta sa nu fie bine izolata, sa piarda caldura repede sau sa fie subdimensionate caloriferele fata de suprafata incaperilor. Daca centrala merge fara probleme/ erori de avari, presiunea apei e ok, nu sunt probleme la centrala. Bafta!

| Alecu72 a răspuns:

Ai calorifer aproape de centrala și este deschis la robineții la maxim, apa din retur vine deja la 50° și de aceea se oprește centrala și merge pompa să facă circuitul până ajunge la temperatura camerei la care ai fixat anterior!

| vilut84 explică:

Am mărit temperatura la70°C,și se oprește după 25 sec și pornește peste 2 minute apoi se repeta minute până ajunge la 20°c, când termostatul comandă oprirea,.