| liviunm a întrebat:

cine imi poate spune si mie, am gaz la butelie la aragaz, butelia e inchisa de la robinet, eu dar cand dau sa aprind cu un chibrit se aprinde oleaca si se stinge. Oare or fi pierderi? Dupa o ora daca incerc sa aprind tot asa se aprinde oleaca si se stinge

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acolo este o scurgere de gaz, chiar dacă este mică. Nu te juca cu asta. Explozie.

| mihai69 a răspuns:

Înainte să închizi robinetul buteliei, lași robinetul de la aragaz deschis (cu o flacără aprinsă), până ce acea flacără se stinge de la sine, când iese tot gazul din țevi?
Dacă nu, ăsta e motivul pentru care se aprinde puțin când pornești aragazul, fără să deschizi robinetul buteliei.
Dacă totuși golești ca mai sus instalația la oprire și totuși pe urmă dă să se aprindă - înseamnă că robinetul acelei butelii nu e perfect etanș; schimb-o și reclamă la persoana care se ocupă de acest schimb problema ei!