| mircea22 a întrebat:

Buna ziua. Cine mă poate ajuta? Care ar fi pași pentru a obține un certificat de urbanism. Întâi trebuie sa fac schița casei? Va rog frumos să-mi explicați in amănunt ce trebuie sa fac

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Trebuie sa depui o cerere la Primarie (de obicei au formular tipizat) si dupa caz:
- plan de incadrare in zona (emis de OCPI), pentru imobile neinscrise in evidentele de cadastru
- extras din planul cadastral de pe ortofotoplan (eliberat de biroul de cadastru al primăriei) si un extras CF de informare (eliberat de OCPI, se poate online).
Se anexeaza de asemenea copia chitanței de plata a taxei de eliberare a certificatului (la mine in oras e 6.50 lei) si a taxei de urgenta, daca e cazul.
Nu este nevoie de un arhitect sau de un proiectant pentru obtinerea certificatului de urbanism, pe planul depus se schiteaza doar conturul aproximativ al viitoarei constructii sau a constructiei ce urmeaza a fi demolata (eu am desenat-o cu un textmarker).

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vorbesti cu proiectantul casei, el va face intreag documentatie, inclusiv pentru aprobari.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu o schiță ci un proiect furnizat de un arhitect. Asta trebuie să faci, să consulți un arhitect, contra cost.

| Wr3nch a răspuns:

Ai aici informatii generale:
https://www.storia.ro/......are-nevoie

| trophin a răspuns:

Trebuie sa vorbești cu cei ce se ocupa de ceea ce cauți, adică primarie