| Andy0202 a întrebat:

cine ma poate ajuta si pe mine cu o intrebare? Vreau sa-mi insamantez iarba in curte, am soare si umbra, ce tipuri de seminte propuneti si ce tratament trebuie facut dupa plantare? Mai mult de 1 an de zile nu m-a tinut gazonul, voi ce părere aveti? multumesc

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cumperi seminte de gazon.
Pamantul trebuie sa fie negru, putin nisipos, o grosime de minim 8-10 cm.
Dupa maruntire se seamana uniform samanta de gazon, in prima faza cca. 0.1 Kg/mp.
Se uda uniform, prin pulverizare, de 2 ori zilnic cate o ora, prin pulverizare (dimineata si seara). Vara ciclul de udare poate fi si de 2 ore, dar sa nu facem noroi.

Cand iarba rasare si creste 3-4 cm, atunci verificam gazonul. Unde nu a crescut sau este mai rara iarba (au ramas pete fara iarba), mai imprastiem manual samante, pentru completare.
Cand iarba ajunge la 10-12 cm lungime, putem sa tundem gazonul.

Pentru intretinere, gazonul trebuie zilnic udat, completat cu insamantare la nevoie, respectiv tuns (cosit) cand creste prea mare.

| Andy0202 explică (pentru Bula):

Imi poti recomanda o marcă de seminte?

| Bula a răspuns (pentru Andy0202):

Semintele nu sunt de "marca", nu sunt fabricate de vreo firma, doar ambalate. Iarba creste si neambalat, in toata lumea.
Poti cumpara seminte de gazon ambalate sau la kilogram, rezultatul final va fi acelasi, dar trebuie sa se ocupe cineva serios de gazon.

| Andy0202 explică (pentru Bula):

Ok, multumesc pentru raspuns!

5 răspunsuri:
| IIIshaneIII a răspuns:

Iarba o pui la solar ca la frig nu rezista si un cartof stie asta

| Andy0202 explică:

Desigur ca la solar, dar am intrebat altceva!