| anonim_4396 a întrebat:

Cum este mai bine? Sa pui un parchet nou peste un parchet vechi, sau sa scoti parchetul vechi si apoi sa pui parchetul nou?

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Atit iti zic: cindva am scos parchetul laminat bun de la cineva pentru ca parchetul vechi din lemn masiv putrezise datorita umezelii care a ajuns la el si lasa in camera mirosuri nu tocmai placute. Credeam ca voi avea mult de lucru, insa dupa desfacerea parchetului, degradarea celui masiv a fost atit de pronuntata incit l-am scos foarte usor.
Cred ca intelegi ce vreau sa spun, nu merita sa risti sa pui deasupra, mai bine scoti si stii ca nu vei avea niciodata surprize.

| cevdet a răspuns:

Daca cel vechi e din lemn, poti sa-l lasi pentru o mai buna izolatie. Daca insa e parchet laminat, schimba-l. Se va deforma, va scartai, iti va face probleme.

| NameInUse a răspuns:

Sa il inlocuiesti e mai bine, lasa lenea.

| LadyDee89 a răspuns:

Il scoti pe cel vechi si il pui pe cel nou! daca e de lemn, noi l`am "restaurat" si arata ca nou big grin

| Mandache5 a răspuns:

Daca nu-l schinghi a sa faca scarti, scarti cand o sa calci pe dinsu...

| Emilia_Adriana_1989 a răspuns:

Recomandat este sa inlocuiesti parchetul, chiar daca este vorba de acelasi tip de parchet, cum ar fi cel laminat. Imagineaza-ti ca pe langa neplaceri precum zgomotul la pasire, vei avea diferenta de nivel fata de restul finisajelor din casa/apartament, acolo unde acestea se imbina.
Recomand cu incredere parchetul stratificat, avand posibilitatea in timp sa il si refinisezi http://www.paginadedesign.ro/......a-noastra/