| Manea_Razvan_1999_rWCu a întrebat:

Buna ziua cum pot face ca vopseaua tip spray de masina sa se intareasca fara a se coji in timp? Am gasit pe net cum ca la fabrici exista gen un cuptor care le incalzeste la 70 de grade timp de o ora si asa se intareste vopseaua. Am incercat sa fac un astfel de mini cuptor dintr-o oala veche tinuta pe foc fara apa si acoperita timp de o ora in interiorul careia sa se afle obiectul proaspat vopsit dar nu stiu ce ziceti? e bine asa sau nu? multumesc anticipat, dau funda la raspunsul cel mai amplu! O zi buna!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Pai la din astea de casa poti baga vopsea de masina si nu se va jupi nimic.

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Asa este la fabrica aia au vopsea de cea mai buna calitate, se da inainte cu primer apoi se vopseste, dupa care se introduc intr-o camera unde e o anumita temperatura dar constanta si se tin acolo nu stiu exact cat.Asa se fac la mai toate produsele din tabla, plecand de la autoturisme la oale si masini de spalat, frigidere etc. Daca observi tabla la masina e coapta de aia e asa.Am fost la o fabrica care produce aparate de aer conditionat dar nu ce stii tu, nu ce ai vazut tu in RO ceva mult mai mare, in sf chestii in carcase din tabla si aveau acolo totu, inclusiv vopsitu si dupa intrau in acel cuptor.Chestia e ca nu am intrebat sau nu am retinut exact cat timp le tineau acolo si la ce temperaturi, dara ieseau de ziceai wow.Nu stiu de poti face tu la tine acasa asa ceva.Adica nu se prea merita cheltuiala.Nici vopsitoriile auto nu fac asa ceva pentru ca iar costa f mult.Conteaza f mult calitatea primerului si a vopselei, apoi vopsitu in sine cat dai cum acoperi.Aia la fabrica vopsesc automat, nu sta nimeni sa dea cu mana, adica manual.Si nici nu stiu daca se tin o ora cred ca vreo 40 de minute daca miaduc aminte ce ziceau aia acolo cand am facut turul ala prin fabrica.

| Surtulecs a răspuns:

Buna! Parerea mea este sa nu incerci metode de genul daca nu sunt prestate si de alti participanti. Poate exista riscul pierderii materialelor si stricarii. Eu zic sa o foliezi, te ajunge mult mai ieftin decat vopsirea fiecarei table a masinii. Pana in 2000 de lei o foliere, cel putin atat am intalnit eu atunci cand am intrebat la aceste sedii de tuning/sevice auto pentru un monovolum.
Daca nu doresti, eu iti recomand varianta clasica de vopsire.

Sper ca te-am ajutat cu ceva!

| Manea_Razvan_1999_rWCu explică (pentru Surtulecs):

Nu ma referam la vopsirea unei masini ci la vopsirea unor obiecte uzuale din casa

| Manea_Razvan_1999_rWCu explică (pentru relian):

A ok mersi
si cam in cat timp dupa aplicare pot folosi produsul?

| Surtulecs a răspuns (pentru Manea_Razvan_1999_rWCu):

Pai dupa ce l-ai vopsit, lasat vreo 3 ore la aer rece, dupa spala-l si dezinfecteaza-l si totul va fi bine.

| Surtulecs a răspuns (pentru Manea_Razvan_1999_rWCu):

Merge si o ora si 2 depinde de ce vrei sa vopsesti. Dar sa il dezinfectezi dupa vopsire pentru siguranta ta.

| Manea_Razvan_1999_rWCu explică (pentru Surtulecs):

A ok mersi mult

| relian a răspuns (pentru Manea_Razvan_1999_rWCu):

Pai la din astea de casa poti baga vopsea de masina si nu se va jupi nimic.