| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua. Cum se măsoară suprafața casei pe exterior? Vreau sa o dau cu vopsea lavabila și nu știu câtă cantitate sa iau.

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Masori fiecare latura, aduni lungimile, iar rezultatul obtinut il inmultesti cu inaltimea peretelui. Daca acoperisul este in doua ape si vrei sa vopsesti si capetele, masori lungimea si inaltimea unuia si le inmultesti, iar rezultatul il aduni la rezultatul obtinut anterior.
Vopseaua neaparat sa o iei pe cod de culoare, intrucat consumul dat de producator este doar aproximat, sunt mari sanse sa mai ai nevoie de o galeata-doua.

| relian a răspuns:

Greu de tot,sa nu zic de ras sau de plans, ca sa vezi in ce stadiu au ajujs romanii, romanii aia cei mai buni la toate.
Mergi la acoala in clasa generala, sau unde se invata astea la gradinita banui.
Nu ai trecut pe la scoala deloc niciodata? Pfff nu mai intreba chestii de genul asta, mai bine mergi si ascundete undeva sa nu te mai gaseasca nimeni laughing

| sierra1 a răspuns (pentru relian):

Bine zis, felicitări

| nicolaer77 a răspuns (pentru relian):

Învață să scrii întâi?

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Hei, nu toti stiu sa calculeze supafata totala a unei case.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Astea is chestii elemetare, pun pariu ca nici sa numere nu stie laughing Tu vrei sa spui ca nu inveti asa ceva la scoala generala? Ma lesi laughing

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Inveti la scoala doar teoria. Cum sa aplici, nu. In profesionala am avut printre profesori un inginer extraordinar care ne-a deschis ochii cum sta treaba cu aplicarea teoriei in practica. De atunci ador mecanica si matematica, in special geometria. Dar, daca nu ai cine sa te invete sa faci legatura, si un profesor bun asta face, ramin doar informatii in capsor, iar cand ai nevoie de ele, nici nu realizezi ca ele sunt de fapt acolo. Si cauti in alta parte.

| Frank51 a răspuns:

E vorba de 2 dimensiuni deci lungime*lățime. Îți ajunge sigur o găleată de 15l.

| dinaprilie a răspuns:

Lungimea ori latimea si iti da metrii patrati. Aduni toate suprafetele de vopsit si cam atat vopsea trebuie sa cuumperi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iei o lungime, o inaltime. Sunt mai multe dreptunghiuri si tu le aduni suprafetele