| Calinm22 a întrebat:

Bună ziua, dacă vreau să îmi iau un apartament in rate de 30 de ani trebuie sa dau și avans? Pentru că m-am gândit că în loc să dau bani pe chirie as putea să îmi iau un apartament in rate și macar știu că banii aia se pun undeva

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Da, dar sunt modalitati de a-l acoperi prin credit. Fie printr-o înțelegere cu vânzătorul, fie printr-un alt credit.
Cea mai ok solutie ar fi un credit pentru investiții imobiliare garantat cu ipoteca. Dobanda e cam ca la ipotecare si nu trebuie sa justifici cum ai cheltuit acei bani.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca trebuie sa dai si avans, altfel nu poti lua nici un imprumut de casa.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca trebuie sa dai avans, altfel nu poti lua imprumut de casa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, 15% e avansul standard la un credit imobiliare. Sunt programe precum prima casa unde ai conditii de avans mai mici

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, este nevoie de avans.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Banca daca nu ai serviciu nu i ti da niciun ban, nu este asa simplu sa i ei un credit, ai nevoie de multe documente de la locul de munca ca sa i ti aprobe creditul, si dupa ce il aproba si intre timp numai poti platii creditul banca i ti ia casa si te reintorci in chirie, in ziua de azi numai există siguranta financiara azi ai servici maine te da afara si ce faci, 30 de ani sa fi dator la banca este mult, banca pune dobînzi mari pe care nu vei avea cum sa le mai platesti, orice zi de întîrzîiere a platii inseamna dobînda si platesti dublu.Merită?

| johnnny123 a răspuns:

Da, trebuie să dai și avans. Cât avans, asta depinde de creditul pe care-l iei. Prin Prima Casă este cel mai mic, de 5%. La altele poate varia între 15%-40%.

| Brizbriz a răspuns:

Nu am auzit de rate fara avans