| Ramo137 a întrebat:

Bună ziua, doresc să îmi achizitionez și eu o casă, si doresc sa stiu procedura bancara. încât să o iau repede și la un preț mic.
Sau alte proceduri... voi cum ati proceda la achiziționarea unei locuințe ( la curte)

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Procedura bancara implica multe multe multe documente pe care banca ți le cere că sa îți aprobe un dosar de credit. Ai fiecare bancă cere alte documente și are alte proceduri în funcție de proprietatea pe care vrei sa o iei.

| sierra1 a răspuns:

Procedura bancară nu are de-a face cu prețul mic (sau mare ) al casei. Tu cauți un preț ce-l poți "duce". De procedură se ocupă bancă și-ți spun ei toți pașii. Tu caută casa și banii (măcar ăia de avans)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pretul caselor si apartamentelor a crescut datorita scumpirii materialelor de constructie, deci daca cauti case cu pret mic nu te mai obosii, nu există asa ceva.

| relian a răspuns:

Procedura bancara, pret mic, pfff, dar tu crezi ca banca face pretu?
Bine sunt si cazuri in care o banca confisca o casa, apoi o vinde, dar in RO greu e sa gasesti asa ceva.nu prea se intampla.

Deci pret mic,trebuie sa vorbesti cu proprietarul,cu ala te intelegi la pret nu cu banca.
Cu banca discuti de imprumut,de dobinda,de modul de plata si etc,de pret nu ai ce vorbi cu banca.

Cel mai ieftin iesi daca cumperi o casa direct de la proprietar,eviti cheltuieli cu agentii si alte povesti.
Daca cineva vinde casa printr-o agentie,pretu o sa fie mai mare,ori chiar daca pretu nu-i mai mare,atit vinzatorul cit si cumparatorul uneori platesc o taxa catre acea agentie.
Repede si la un pret mic o iei daca gasesti o casa ieftina,iar repede daca te impaci cu omu laughing deci rapid te duci in ziua aia la banca si vezi daca banca te imprumuta.

Deci odata ce ai gasit casa si te-ai impacat cu vinzatorul, rapid la banca si apoi urmati instructiunile bancii, va zic aia ce sa faceti mai departe, ori odata ce aia accepta, restul se ocupa ei.

| MihaelaDart a răspuns:

Pe acest grup găsești case cu curte sub 20.000 euro
https://www.facebook.com/groups/casesub20000/?ref=share
Restul procedurilor pentru achizionarea prin banca deja ti-au răspuns cealti membrii.